Nabíl Szadek főügyész hivatala szerint 13 gyanúsított ellen tett panaszt egy Mohamed Hamid Szalam nevű jogász a gízai ügyészségen, amely most beidézi az érintetteket.
Nyolc ellenzéki párt koalíciója és mintegy 150 demokrácia párti ismert személyiség, köztük Hamdín Szabahi volt elnökjelölt a voksolás bojkottjára szólított fel január végén.
Az ügyészségi dokumentum szerint őket most "államellenes felforgatással" és "az ország destabilizálására tett kísérlettel" gyanúsítják. Az irat hozzáteszi, hogy a sajtó előt bejelentett bojkottfelhívással a csoport beszennyezte Egyiptom nevét bel- és külföldön egyaránt.
Háled Davúd, az ellenzéki bojkottban részt vevő Alkotmány Párt vezetője Facebook-oldalán tagadta a vádakat. Mint írta, az ilyen hazugságok önmaguk is uszítást testesítenek meg, s nem érti, miért aggódik a főügyész. Davúd az általa elnyomásnak nevezett hatósági kampány szókimondó bírálójának számít.
Mohamed Anvar Szadat volt parlamenti képviselő, s az 1981-ben meggyilkolt Anvar Szadat elnök unokaöccse úgy reagált, hogy Egyiptomnak nemzeti párbeszédre és "valóban független intézményekre" van szüksége, hogy elkerülhesse a helyzet elmérgesedését, és az esetleges erőszakot." Szadat január közepén jelentette be, hogy mégsem indul az elnökválasztáson, mondván, félti hívei biztonságát. "A befagyott politikai helyzet, amelyben élünk, egy szívközeli vérröghöz hasonlít, s ha nem kezelik, az egész testet veszélyezteti" – mondta keddi közleményében.
Az AP amerikai hírügynökség értékelése szerint
a mostani intézkedés csupán újabb jele annak, hogy az egyiptomi hatóságok nem fogják engedni Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök újraválasztásának még a legcsekélyebb mértékű megkérdőjelezését sem.
Miután az utóbbi hetekben ellehetetlenítették és kiszorították a megmérettetésből a hivatalban lévő államfő valamennyi komolyabb kihívóját, Szíszi maradt az egyedüli esélyes a voksoláson, amelynek első fordulója március 26-28. között lesz.
Egyiptomban néhány órával az elnökjelöltség bejegyeztetésének január 29-i határideje előtt jelentette be a Gad (Holnap) nevű egyiptomi párt vezetője, Músza Musztafa Músza, hogy indul a márciusi elnökválasztáson. A kevésbé ismert politikus indulásáról, aki ráadásul Szíszi támogatójának számít, széles körben úgy tartják, mindössze azt a célt szolgálja, hogy a választásból ne legyen egyetlen jelöltet felvonultató referendum.