A Palesztin Autonóm Terület 2012 óta megfigyelő státussal rendelkezik az Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ), de nem tagja annak. Viszont emiatt lehet részese a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, tudatta a Radio France Internationale.
Az ENSZ tagállamai közül egyébként 130-an elismerik Palesztina függetlenségét. Abbász tárgyalásokat szorgalmaz Izraellel, de nem fogadja már el az egyoldalú amerikai közvetítést - elsősorban Jeruzsálem kérdése miatt - ezért úgynevezett multilaterális mechanizmusokat akar beiktatni, aminek az a lényege, hogy
a Biztonsági Tanács (BT) állandó tagjai és Németország intermediáljanak.
A BT állandó tagságát az öt atomfegyverrel rendelkező, második világháborúban győztes nagyhatalom alkotja, az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország.
Berlin szerepének a felértékelődését mutatja, hogy egyre több nemzetközi tárgyalásra meghívják, többek között a nukleáris fegyverek kérdésében az Iránnal folytatott alkudozásokon is részt vett.
Abbász továbbá azt kéri, hogy ez év közepén hívjanak össze egy közel-keleti békekonferenciát.
Miután a palesztin elnök elmondta beszédét, illetve felhívását a nemzetközi szervezet ülésén, azonnal kivonult a teremből. Ez annak tudható be, hogy nem volt kíváncsi Nikki Haley amerikai és Danny Danon izraeli ENSZ-nagykövetek álláspontjaira.
Nikki Haley erre kijelentette, hogy ő biztosan nem fog Abbász után futni.
Az nem világos, hogy az Egyesült Államok támogatása nélkül hogy akar Palesztina tagja lenni az ENSZ-nek, hiszen Washingtonnak ebben a kérdésben vétója van.
A tagság elnyeréséhez amúgy is szükség van a BT egységes ajánlására.
Mahmúd Abbász az elmúlt két hónapban megfordult Moszkvában és Brüsszelben támogatásszerzés céljából, de eddig egyik helyről sem kapott egyértelműen pozitív választ.