Hiszek a NATO-ban
- közölte sajtótájékoztatóján Trump, hozzátéve, hogy jelentős előrelépést sikerült elérni az értekezleten,
a katonai szervezet tagállamai lényegesen emelni fogják védelmi költségvetésüket.
Ezt személyes sikereként értékelte, mondván, egyik hivatali elődje sem tudott hasonló eredményeket felmutatni, a korábbi vállalások most váltak valódi kötelezettséggé.
Az amerikai elnök leszögezte:
a NATO az Egyesült Államok számára is előnyös, azonban kulcsfontosságú az igazságosabb tehermegosztás.
Arról számolt be, hogy jövő hétfőn tárgyalni fog Vlagyimir Putyin orosz államfővel.
Kihangsúlyozta:
jó találkozóra készül Putyinnal, akivel jól kijönnek, nincs sok kérdés napirenden, kiderül majd, hogy milyen eredményeket sikerül elérni.
Újságírói kérdésre válaszolva Trump elmondta: sem barátnak, sem ellenségnek nem nevezné az orosz elnököt, elsősorban "vetélytársnak" tartja őt, aki Oroszországot képviseli.
Trump emellett beszélt arról is, hogy
az Európai Uniónak nagyon óvatosnak kell lennie a bevándorlás ügyében, máskülönben komoly problémákkal fogja szembetalálni magát.
Az ülésen egyértelműen figyelmeztetett: rendkívül körültekintőnek kell lenni, mert
a bevándorlás maga alá gyűri Európát.
Ő maga "erős álláspontot" képvisel a migrációt illetően, s valószínűleg - legalábbis részben - emiatt nyerte meg az amerikai elnökválasztást, ahogyan a közelmúltbeli olasz választásokon is ez volt a meghatározó téma, és a britek is elsősorban a bevándorlás miatt döntöttek az EU-ból való kilépés mellett. Utóbbi téma kapcsán kiemelte:
nem biztos abban, hogy a britek arra a tervre voksoltak, amelyet múlt csütörtökön mutatott be a londoni kormány, s amely miatt a kabinet több tagja is lemondott a hét elején.
Donald Trump a német kormánnyal kapcsolatos vitájáról megjegyezte:
nagyon tiszteli Németországot, a kapcsolata pedig kiváló Angela Merkel kancellárral.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár tudatta, "őszinte" megbeszélést folytattak a tagállami vezetők,
minden résztvevő kristálytisztán értette Trump üzenetét a katonai kiadások növeléséről,
és ennek már látszik a hatása, az amerikai elnök beiktatása óta a szövetségesek korábban soha nem látott mértékben, 41 milliárd dollárral emelték védelmi költségvetésüket.
Angela Merkel német kancellár arról számolt be, hogy a NATO-tagországok nagyon komoly megbeszélést folytattak a védelmi kiadásokról,
és határozottan elkötelezték magukat amellett, hogy komolyan hozzájárulnak a költségekhez, alkalmazkodva a változó biztonsági helyzethez.
"A szövetségesek egyetértettek, hogy változnia kell a védelemre vonatkozó tehermegosztásnak, méltányosabbá kell tenni azt. Az ülésen mások mellett magam is világossá tettem, hogy ezen az úton járunk" - fűzte hozzá.