Sorra látogatnak a szövetségi politikusok a kelet-németországi Chemnitzbe. Legutoljára Franziska Giffey szövetségi család-, idős, nő- és ifjúsági ügyi miniszter járt ott, aki arról beszélt, hogy a szövetségi kormány kitart Chemnitz mellett, akkor is, amikor majd már nem irányul a Szászország tartományi városra az országos sajtó és a világsajtó figyelme, és visszatér a nyugalom. Ezt nem segítette azzal, hogy barna csőcseléknek nevezte a tiltakozókat. A tiltakozók azt is kifogásolják, hogy miközben az egykori NDK-hoz tartozó országrész máig nem érte utol a nyugati tartományok szintjét, az ő felzárkóztatásuk helyett illegális bevándorlók támogatására költenek a hatóságok rengeteg pénzt.
Szombatra az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom és a szövetségi kormány menekültpolitikájának és bevándorlási politikájának erőteljes bírálatára összpontosító legnagyobb ellenzéki párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) hirdetett tüntetést Chemnitzbe.
Baloldali szervezetek ellentüntetést szerveztek.
A tartományi rendőrség nagy erőkkel készül a szombati tüntetésekre,
vízágyúkat és lovas egységeket is Chemnitzbe irányítanak, és más tartományokból is érkezik erősítés. A szintén szászországi Drezdában elhalasztják a Bundesliga második osztályában szereplő labdarúgócsapat, a Dynamo Dresden és a Hamburger SV szombati találkozóját, mert a chemnitzi demonstrációk miatt nem marad elég rendőr a városban a mérkőzés biztosítására.
A demonstrációkat kiváltó brutális gyilkosság múlt vasárnap történt, az áldozat egy német férfi, a bűncselekménnyel egy iraki és egy szíriai férfit gyanúsítanak, előzetes letartóztatásba helyezték őket.
Ezzel összefüggésben az AfD szászországi szervezetének vezetője, Jörg Urban a Deutschlandfunk országos közrádiónak azt mondta, hogy
egyre súlyosabb gond a külföldiek bűnözése a tartományban,
ezt jelzi, hogy a szászországi börtönökben már nagyjából 50 százalék a külföldiek aránya.
Szintén pénteken a chemnitzi közigazgatási bíróság megerősítette azt a sajtóhírt, hogy a tüntetésekhez vezető bűncselekmény iraki gyanúsítottja menedékkérőként érkezett az országba, de előbb Bulgáriában már nyilvántartásba vették. Ezért a menekültügyet európai uniós szinten szabályozó dublini rendszer alapján a német hatóságok 2016 tavaszán átadhatták volna a bulgáriai szerveknek, de az erre rendelkezésre álló hat hónap alatt ezt nem voltak képesek végrehajtani, így Bulgáriáról automatikusan Németországra szállt a menedékjogi kérelem elbírálásának kötelessége.
Ugyancsak pénteken a Der Spiegel című hírmagazin azt jelentette, hogy az iraki férfi két, különböző nevekre szóló személyazonosító okmánnyal rendelkezett, és mindkét dokumentum rossz minőségű hamisítvány volt. A menedékjogi kérelmek elbírálásában illetékes szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) nem kommentálta az értesülést.