Már csak a németek 54 százaléka gondolja úgy, hogy a kormánynak a ciklus végéig, 2021-ig hivatalban kell maradnia, 40 százalék szerint inkább fel kell bontani a március óta kormányzó koalíciót és ismét választást kell tartani. 39 százalék szerint a kormány egyenesen cselekvőképtelen (51 százalék szerint képes a cselekvésre). A többség,
52 százalék szerint Angela Merkel elveszítette az ellenőrzést a kormányában zajló folyamatok felett,
és csak 43 százalék látja úgy, hogy a kancellár továbbra is ura a helyzetnek.
A Bild am Sonntag című lap megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint a németek legnagyobb csoportja, 43 százaléka szerint Horst Seehofer belügyminiszter, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke hitelességét gyengítette leginkább a BfV elnöke, Hans-Georg Maassen körüli koalíciós konfliktus. 22 százaléka szerint Angela Merkel kancellár és a Kereszténydemokrata Unió (CDU) hitelességét, 16 százalék szerint pedig Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökének hitelességét.
A három pártelnök várhatóan vasárnap tárgyalja újra a BfV elnökének ügyében kedden kötött megállapodást, amely arról szólt, hogy
Hans-Georg Maassent leváltják a belső elhárításért felelős nemzetbiztonsági szolgálat éléről, de rögtön elő is léptetik belügyminisztériumi államtitkárnak.
A megállapodást az SPD nyomására tárgyalják újra, ők követelték Maasen leváltását is, miután a chemnitzi migránserőszakot követő tüntetésekkel kapcsolatban kétségbe vonta a sajtó- és kormánypropagandát.
Chemnitzben migránsok öltek meg az utcán egy német férfit, ezután többezres spontán tüntetések kezdődtek.
A német sajtó próbálta úgy beállítani a tiltakozásokat, mint ha azok szélsőjobboldali támadások lennének és hajtóvadászat lenne Chemnitzben a külföldiek ellen. Ezt a propagandát átvette Angela Merkel is. Maasen azonban egy lapinterjúban kijelentette, nincsenek erre bizonyítékok és
kétségbe vonta a külföldinek tűnő embereket üldöző németeket ábrázoló videófelvétel eredetiségét.
Úgy vélte, a felvételt azért hozták nyilvánosságra, hogy eltereljék a figyelmet az emberölésről.
Andrea Nahles szocdem elnök a pártelnök kollegáinak pénteken írt levelében azt írta, mindhárman tévedtek, mert Hans-Georg Maassen előléptetése sok ember igazságérzetét sérti (arról nem írt, hogy a leváltás is).
Horst Seehofer a lapnak nyilatkozva kiemelte, hogy
Hans-Georg Maassen nem sértett meg szolgálati előírásokat, és nagyon kompetens szakember, akivel tisztelettel kell bánni.
Felelősséggel tartozik munkatársai sorsáért, gondoskodnia kell róluk, így nem hajlandó elbocsátani Hans-Georg Maassent csak azért, mert ellene fordult a közhangulat.
A koalíció felbomlását és új választások kiírását egyik párt sem akarja, mert a kormány migránspolitikája miatt történelmi mélyponton van mind a CDU, mind az SPD népszerűsége.