A koalíciós pártok vezetőinek tanácskozása után megjelent közleményben kiemelték, hogy Horst Seehofer belügyminiszter nagyra értékeli Hans-Georg Maaβen belbiztonsági szaktudását.
Hozzátették:
a belügyi tárcánál nem a titkosszolgálat munkájának felügyeletével foglalkozik majd.
Beosztásáról a miniszter később ad tájékoztatást.
A belső elhárításért felelős nemzetbiztonsági szolgálat vezetőjének kirúgását az erősen bevándorláspárti ellenzéki politikai tömörülések, a szélsőséges kelet-német kommunista utódpárt, a Baloldal (Die Linke), a Zöldek (Die Grünen) és a nagykoalíció egyik tagja, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) is követelték, mert
Maaβen szerint hamisítvány volt egy külföldinek tűnő embereket üldöző németeket ábrázoló videófelvétel.
A felvétel Chemnitzben készült augusztus végén, egy német férfi brutális meggyilkolása után, a bűncselekménnyel közel-keleti migránsokat gyanúsítanak.
Az emberölés tüntetésekhez vezetett, amelyeken több erőszakos cselekmény történt.
A BfV vezetője egy lapinterjúban úgy vélte,
a felvételt azért hozták nyilvánosságra, hogy eltereljék a figyelmet a migránsok által elkövetett gyilkosságról.
Továbbá tudatta: az alkotmányvédelemnek nincsenek információi arról, hogy külföldiek elleni hajtóvadászatok történtek Chemnitzben. Ezzel a kijelentéssel szembefordult Angela Merkellel, aki a balos és liberális média hazugságainak bedőlve hajtóvadászatként jellemezte a Chemnitzben történteket.
Horst Seehofer kiállt a BfV vezetője mellett, az SPD viszont megvonta tőle a bizalmat, és
kilátásba helyezte a koalíció felbontását arra az esetre, ha hivatalában marad.
Az SPD zsarolása koalíciós válsághoz vezetett, amely Hans-Georg Maaβen kirúgásával, majd pedig az áthelyezésével véget érhet.
Az ellenzéki pártok az első nyilatkozatok alapján eltérően ítélik meg a döntést.
A Baloldal (Die Linke) szerint például a BfV vezetőjének leváltása "rendben van", áthelyezése azonban "gyakorlatilag előléptetést jelent, ami egy rossz vicc".
A Horst Seehofer vezette bajor Keresztényszociális Uniótól (CSU) jobbra álló, bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) részéről viszont kiemelték, hogy
Maaβennek a hivatalában kellett volna maradnia, mert hűségesen szolgálta a szövetségi köztársaságot, és azért kényszerül távozásra, mert kényelmetlenné vált a kormánynak.
Az első sajtókommentárok is eltérően ítélik meg a koalíciós pártok vezetőinek - Angela Merkel kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, Horst Seehofer és Andrea Nahles, az SPD elnöke - tanácskozásán kidolgozott "kompromisszumot", ami tulajdonképpen az igazság kimondásáért való büntetésként értelmezhető.
A ZDF országos köztelevízió szerint például az egyezség nem elégítheti ki a szociáldemokratákat, és azt mutatja, hogy a
koalíció nem a bizalmon, hanem a kölcsönös bizalmatlanságon alapul.
A Die Welt című lap szerint viszont a BfV elnökének áthelyezése olyan kompromisszum, amellyel "mindenki együtt tud élni", és lehetővé teheti, hogy a márciusban megalakult kormány sorozatos konfliktusok után végre elkezdjen kormányozni.