Tiltakozik a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar tagozata a beolvasztás ellen

demonstráció egyetemista épületfotó felirat FOTÓ FOTÓ ÁLTALÁNOS FOTÓTÉMA határon túli magyarok homlokzat orvosi egyetem SZEMÉLY tanévnyitó
Marosvásárhely, 2013. szeptember 30. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) 2013. szeptember 30-án. Tiltakozásul két külön helyszínen tartottak tanévnyitót az egyetem magyar és román diákjai. Szilágyi Tibor, az intézmény magyar rektorhelyettese szerint az egyetem vezetőivel és a kormány képviselőivel folytatott tárgyalásokon nem sikerült elérniük, hogy a magyar tagozat alapvető oktatási kérdéseiben maguk dönthessenek, márpedig ezt a törvény garantálja számukra. MTI Fotó: Boda L. Gergely
Vágólapra másolva!
Felfüggesztik vezető tisztségeik betöltését a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) választott és kinevezett magyar tisztségviselői amiatti tiltakozásuk jeléül, hogy a bukaresti kormány már a most kezdődő tanévtől beolvasztotta a két tannyelvű MOGYE-t a kizárólag román tannyelvű Petru Maior Egyetembe, és létrehozta a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemet (MOGYTTE).
Vágólapra másolva!

Az egyetem magyar tagozata vezető tanácsának közleménye szerint a magyar vezetők mindaddig nem töltik be a tisztségeiket, amíg nem születik a magyar nyelvű oktatás jövőjét hosszú távon biztosító, megnyugtató döntés.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) központi épülete Forrás: MTI/Boda L. Gergely

A magyar tagozat vezető tanácsa a magyar oktatás felszámolása felé tett döntő lépésként értékeli, hogy

a két egyetem szenátusa által – a magyar tagozat akarata ellenére – megszavazott „egyetemegyesítést” a kormány már idei hatállyal szentesítette.

A korábbi bejelentés szerint az egyetemegyesítésnek a 2019-2020-as tanévtől kellett volna megtörténnie.

„Ez az eljárás ékes bizonyítéka annak, hogy a MOGYE-ügy nem az egyetem belügye, a legfontosabb döntéseket nem az egyetem szintjén hozzák meg. Ilyen körülmények között úgy gondoljuk, hogy a kialakult helyzet orvoslása politikai támogatás nélkül elképzelhetetlen, és a probléma megoldása elsősorban nem az oktatók hozzáállásán múlik” – áll az állásfoglalásában.

A magyar tagozat vezetői közölték:

Kérték ugyanakkor a magyar nyelvű orvosképzésnek a tanügyi törvény szelleme és betűje szerinti megvalósítását.

Azt is tudatták, hogy

Kijelentették: nyitottak a tárgyalásra, de látszatintézkedésekkel nem elégednek meg. Egyben további tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba.

Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője a magyar közmédiának adott nyilatkozatában úgy fogalmazott:

„gőzerővel folyik a bedarálásunk, amivel nem érthetünk egyet”.

A tagozatvezető hozzátette: a csütörtökre meghirdetett szenátusi ülésen sem vesznek részt a magyar tagozat képviselői, hiszen megítélésük szerint ezen törvényellenesen kívánnak döntéseket hozni az egyesített egyetem álláskereteiről.

Szabó tiltakozó akciókat helyezett kilátásba a jövő hétre.

A professzor szerint az lenne méltányos rendezése a helyzetnek, ha a magyar tagozat megkapná az önállóságát a tanintézeten belül.

Az egyetemegyesítésnek nevezett beolvasztás folytán ugyanis a magyarok részaránya tovább csökkent a döntéshozó testületekben, és a többség még inkább megengedheti magának, hogy lesöpörje az asztalról a magyar tagozat kéréseit.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem és a Petru Maior Egyetem szenátusa április 18-án határozott „egyesülésről”.

A MOGYE magyar tagozata a szenátus üléséről való távolmaradással kívánta nyomatékosítani, hogy ellenzi az „egyetemegyesítést”.

Ebben ugyanis a magyar tagozat elsorvasztásának újabb lépését látták.

A MOGYE kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult meg 1945-ben.

Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést.

Az elmúlt években

az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) többek között azért kérte múlt pénteken Valentin Popa oktatási miniszter leváltását, mert a tárcavezető a magyar érdekképviselettel és a magyar oktatásért felelős államtitkárral való egyeztetés nélkül döntött az egyetemegyesítés elismeréséről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!