Az egyik legnagyobb idei tüntetést Tajvanon a Formosa Alliance nevű csoport szervezte.
A Formosa a sziget régi, portugál nevére utal, ugyanis Tajvan sokáig Portugália gyarmata volt.
A résztvevők Caj Jing-ven tajvani elnök pártja, a Demokratikus Haladó Párt (DDP) székházánál gyülekeztek.
A tiltakozók a Kínától való függetlenségről szóló népszavazás kiírását követelték,
azt hangoztatva, hogy Caj kormányának vissza kellene "vágnia" Pekingnek. Egyesek olyan feliratú transzparenseket lebegtettek, mint a "Nincs több zaklatás, nincs több bekebelezés".
Amióta Caj Jing-ven két éve elfoglalta a hivatalát, Kína egyre kritikusabb magatartást tanúsít a sziget iránt, jóllehet az elnök ígéretet tett a jelen állapot megőrzésére és a béke fenntartására.
Beiktatásakor azonban nem tért ki arra, hogy elődjéhez hasonlóan elismeri-e az 1992-es megállapodást, amelyet pártja sosem fogadott el.
Peking és a Kuomintang vezette tajpeji kormány 1992-ben jutott konszenzusra az "egy Kína elvét" illetően,
jóllehet Peking szerint abban állapodtak meg, hogy csak egy Kína van, míg a Kuomintang szerint abban, hogy valóban egy Kína van, de ezt kétféle módon értelmezik.
A tajvani elnök a múlt héten ígéretet tett Tajvan nemzetbiztonságának erősítésére, és arra figyelmeztetett, hogy kormánya nem fog engedni a pekingi nyomásgyakorlásnak.
Hszi Csin-ping kínai elnök júniusban James Mattis amerikai védelmi miniszternek leszögezte, hogy
Kína világos és határozott álláspontot képvisel szuverenitásával és területi integritásával kapcsolatban, egyáltalán nem akar semmi olyat, ami valaki másé, de egy négyzetcentiméterről sem hajlandó lemondani abból a területből, amelyet magáénak tekint.