A CDU-elnökjelölt szerint nem szabad elhallgatni a migráció körüli problémákat

Horizontal
Designated German Health Minister Jens Spahn attends the party congress of the Christian Democratic Union (CDU) on February 26, 2018 in Berlin. The CDU party of German Chancellor Angela Merkel is holding the congress to approve the coalition deal between the conservatives and the Social Democrats (SPD). / AFP PHOTO / Tobias SCHWARZ
Vágólapra másolva!
Nem szabad elhallgatni a migráció körüli problémákat, hanem beszélni kell róluk, és meg kell oldani őket, a német Kereszténydemokrata Unió, a CDU csak így nyerheti vissza régi erejét és hitelességét - hangsúlyozta egy csütörtöki írásában a párt egyik legesélyesebb elnökjelöltje, Jens Spahn.
Vágólapra másolva!

A CDU fiatal nemzedékének legfontosabb alakjaként számon tartott politikus a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lapban, vendégkommentárban vázolta fel elnökjelölti programját. Elemzők szerint jelzésértékű, hogy ebben az újságban jelentette meg írását, mert a távozó pártelnök,

Angela Merkel kancellár 1999-ben éppen egy FAZ-vendégkommentárban szólította fel távozásra korábbi mentorát, Helmut Kohl néhai pártelnök-kancellárt.

Jens Spahn kiemelte, hogy Angela Merkel csaknem két évtizeden keresztül sikeresen irányította a CDU-t, és a Kohl-korszak után átvezette egy új korszakba, amiért a párt köszönettel tartozik neki.
Most ismét korszakváltást élünk át, ezért

nemzedékváltást kell végrehajtani a CDU-nál

- írta a 38 éves politikus, aki a legfiatalabb az esélyesnek számító elnökjelöltek közül.

Jens Spahn, CDU-elnökjelölt Forrás: AFP/Tobias Schwarz

Hangsúlyozta, hogy nem jobboldali fordulatra van szükség, hanem a modern konzervativizmus politikájára. Mint mondta: minden politikai stílusnak megvan a maga korszaka, a mi korszakunk pedig modern és értéktudatos, digitális és analóg, európai és nemzeti, vállalkozóbarát és szociális, nőies és férfias, és mindennek a CDU vezetésében is meg kell mutatkoznia.

Azt írta, a pártnak újra meg kell határoznia politikája, a keresztény és demokrata politika lényegét, és nem másokból kell kiindulnia. Tevékenységét nem határozhatja meg a párttól jobbra elhelyezkedők, de ugyanez érvényes a Zöldek látszólag modern populizmusára.

A CDU-tól főleg azért állnak át szavazók más pártokhoz, mert nem világos, hogy miről szól a politikája.

és megmutatjuk, miként lehet ezeket lefordítani jó és konkrét politikára” - írta a Merkel-kormányban az egészségügyi minisztériumot vezető politikus.

Hozzátette, hogy a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének kezdettől fogva a biztonság és a jogállamiság volt az egyik legfontosabb témája.

A jogállam és a közbiztonság alapvető feltétel liberális európai társadalmaink működéséhez,

mert csak ezek révén nyílik tér a szabadságnak és az individualitásnak - írta a homoszexualitását nyíltan vállaló politikus.

Aláhúzta, hogy

a migráció kérdése az „elefánt a szobában”,

vagyis a fő probléma vagy tabu, amelyet mindenki lát, de senki nem beszél róla.

A migráció kérdését sok polgár szerint nem tárgyaltuk ki és nem oldottuk meg.

Az EU-s külső határ hatékony védelme, az Európán belüli elosztás és a sikeres integráció feltételeinek megteremtése régóta beteljesítetlen ígéret

- fogalmazott Jens Spahn. Németország továbbra is a rendezetlen bevándorlás célpontja, és a túlnyomórészt férfiakból álló bevándorlók csoportja évente akkora nagyságrendet jelent, mint egy Kassel vagy Rostock méretű - vagyis nagyjából 200 ezer fős - város lakossága - hangsúlyozta.

Ezt a folyamatot korlátozni kell,

és jobban kell irányítani, a menedékjogi szabályozást és a régóta esedékes - előkészítés alatt álló - bevándorlási törvényt pedig át kell dolgozni, és a két területet okosan szét kell választani egymástól - tette hozzá.

Migránsok Németországban Forrás: Getty Images/2015 Alexander Koerner/Alexander Koerner

Utalva arra, hogy Angela Merkel az utóbbi hetekben a 2015-ös menekülthullámmal kapcsolatos döntések körüli viták beszüntetését sürgette, kiemelte: a német társadalom nem teljesíti azt a jámbor kérést, hogy egyszerűen ne is beszéljünk többé 2015 szeptemberéről, mert

nem tűnnek el a fejekből azok a képek, amelyek alapján az az érzés keletkezetett, hogy az állam és a politika elveszítette az ellenőrzést a folyamatok felett.

A CDU/CSU pártszövetség vezetésében három éve tart az ádáz és kevéssé mutatós vita arról a kérdésről, hogy helyes volt-e beengedni a menedékkérőket 2015 szeptemberében. A két párt nemigen jutott közös megoldásokra, mert a felszín alatt valójában arról szól a vita, hogy kinek volt igaza - írta.

„Erőnket és egységünket csak akkor szerezhetjük vissza, ha túllépünk ezen a régi csatán, és előremutató, nyílt vitát folytatunk arról, hogy mi szükséges a humanitás, a menekültek támogatása, a rend és az ellenőrzés összeegyeztetéséhez” - írta Jens Spahn.

Azzal kapcsolatban, hogy egy másik esélyes elnökjelölt, Annegret Kramp-Karrenbauer főtitkár szerint a CDU/CSU úgy járhat a menekültpolitikával, mint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) az Agenda 2010 nevű - szociális megszorításokat tartalmazó - programmal, amely több mint egy évtizede belső konfliktusokkal terheli a szociáldemokratákat és visszavetette választói támogatottságukat, Jens Spahn hangsúlyozta, hogy

a menekültpolitika csak akkor vezet az SPD sorsához hasonló hanyatláshoz, ha a vitát nem viszik el a döntésig, hanem eredmény nélkül berekesztik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!