A megállapodás nyomán a bevándorláspárti Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) 36 év után elveszíti Andalúzia irányítását.
A parlament várhatóan a jövő hét második felében szavazhat Andalúzia új elnökéről, Juan Manuel Morenóról.
Andalúziában ma kezdődik a változás
- jelentette ki a leendő elnök sevillai sajtótájékoztatóján miután a támogató pártokkal külön-külön aláírták a megállapodást.
Juan Manuel Moreno hangsúlyozta: a megegyezés érdekében mindegyik politikai erő nagy erőfeszítéseket tett, valamint kifejezte elégedettségét a létrejött egyezségekkel kapcsolatban, amelyek szavai szerint
történelmi mérföldkőnek számítanak és pozitívak Andalúzia számára.
Bejelentette: az Állampolgárokkal kormányzati megállapodást kötöttek, így ez a párt adja majd az új andalúz kormány elnökhelyettesét Juan Marín személyében.
A leendő tárcákról csütörtökön folytatják a tárgyalásokat, céljuk az is, hogy csökkentsék a kormányzati létszámot.
A két pártnak közösen 47 mandátuma van a 109 fős sevillai parlamentben,
Moreno megválasztása ezért elképzelhetetlen lett volna a VOX nélkül, amely 2013-as megalakulása óta először nyert parlamenti képviseletet.
A radikális jobboldali és bevándorlásellenes erő bejutása felforgatta nemcsak az andalúz, hanem az országos politikai közéletet is.
A párt programjában egyebek mellett az autonómia rendszer megszüntetését, az oktatás és az egészségügy központosítását,
az illegális bevándorlás elleni erőteljes fellépést,
a történelmi emlékezetről szóló törvény, valamint a nemi alapú erőszakról szóló törvény eltörlését is szorgalmazta.
Utóbbi óriási vitát váltott ki Spanyolországban, mivel
a VOX érvelése szerint e törvény hátrányosan érinti a férfiakat, és hamis feljelentésekhez vezet.
E javaslat egyike volt 19 pontos csomagjának, amely alapján tárgyalt a PP-vel az andalúz elnökválasztási együttműködésről.
Ez a javaslat végül nem került bele a végleges, összesen 37 pontos megállapodásba, amelyet a PP és a VOX kötött egymással.
Javier Ortega Smith, a VOX főtitkára közölte: el nem fogadott javaslataikról nem tettek le, azok megvalósításán fognak dolgozni a parlamenti ciklusban.
Spanyolország legnagyobb és a 36 éves szocialista uralom miatt a legszegényebb, 8,4 millió lakosú autonóm közösségében azért kellett az eredetileg tervezettnél fél évvel korább választásokat rendezni, mert az
Állampolgárok szeptemberben felmondta a helyi kormányzati együttműködést a Spanyol Szocialista Munkáspárttal.
A jobboldali liberálisok szerint a szocialisták nem tartották be a paktum több, például a demokratikus megújulásra, a kiváltságok felszámolására és a helyi választási törvény módosítására vonatkozó pontját.