Az elmúlt időszakban 18 olyan személyt vett őrizetbe a katalán rendőrség, akik merényletet kívántak elkövetni Spanyolország északkeleti tartományában. A dzsihadista sejt három tagját később előzetes letartóztatásba helyezték a hatóságok. A letartóztatások ismét ráirányították a figyelmet Katalóniára, ahol a radikális iszlám továbbra is egy súlyos probléma. Katalóniában él egyébként egy főre vetítve a legtöbb muszlim Európában.
A felszámolt iszlamista sejtre január 15-én csaptak le, a tagok között algériai, egyiptomi, iraki, libanoni, líbiai és marokkói származású is volt.
A mostani letartóztatás egy 2017 májusa óta tartó nagyszabású terrorellenes akció része volt.
A felszámolt sejt egyik legfőbb törekvése volt, hogy ragaszkodtak az Iszlám Állam doktrínáihoz, valamint az is kiderült, hogy rendszeres fogyasztói voltak a dzsihadista propagandának.
Az El Mundo arról számolt be, hogy a terrorista sejt két nagyobb csoportból állt. Az egyik nagyobb csoport rablásokat és lopásokat hajtott végre, és ezekből az illegálisan megszerzett összegekből finanszírozták a vezető öt embert, hogy később terrortámadásokat hajtsanak végre. A rendőrség tájékoztatása szerint legalább 369 rablásban és lopásban vett részt Barcelona környékén az előbb említett nagyobb csoport.
A sejt tagjai emellett „természetesen" kábítószer-kereskedelemből és hamis dokumentumok készítéséből és eladásából tartották fenn magukat. Az El Mundo ezzel kapcsolatban azt írta, hogy
a sejt tagjai a barcelonai turistákra specializálták magukat, és az ő dokumentumaikat lopták el.
Az ellopott dokumentumokkal a dzsihadisták képesek voltak már egész Európában szabadon közlekedni. Persze arra is volt példa, hogy az ellopott iratokat a feketepiacon értékesítették.
Barcelona a terrorizmus szempontjából 2017 augusztusától kezdve a közérdeklődés középpontjában van. Azon a nyáron egy 22 éves dzsihadista merénylő a város legismertebb utcáján, a Ramblán egy kamionnal a tömegbe hajtott.
A merényletben 15-en meghaltak, és 130-an megsebesültek.
Pár órával később, nem messze Barcelonától Cambrils városában egy hasonló merénylet történt. Ott egy spanyol nő vesztette életét, és többen megsebesültek.
2018. december 23-án az Egyesült Államok külügyminisztériuma arra figyelmeztetett, hogy a karácsonyi ünnepek alatt, valamint az újév környékén dzsihadista támadás fenyeget Barcelonában. A biztonsági figyelmeztetés arra hívta fel a figyelmét az amerikai turistáknak és állampolgároknak, hogy legyenek nagyon óvatosak a belvárosban, és folyamatosan figyeljék a különféle járművek mozgását, és ha valami gyanúsat észlelnek, akkor minél gyorsabban menjenek valamilyen biztonságos helyre. Nem sokkal később a katalán hatóságok őrizetbe vettek egy 30 éves feltételezett marokkói merénylőt, aki állítólag szintén kapcsolatban állt egy dzsihadista sejttel.
Még tavaly december 22-én egy 33 éves marokkói dzsihadistát vettek őrizetbe.
A férfi még 2014 májusában hagyta el Marokkót, és csatlakozott az Iszlám Államhoz.
2018 júniusában érkezett Spanyolországba meglehetősen kacskaringós úton. Járt Ukrajnában, Németországban és Törökországban is. A lebukást hamis személyi iratokkal tudta elkerülni, és Barcelonában egy kis lakásban húzta meg magát egészen a lebukásáig. Decemberben egy másik dzsihadistát is elfogtak a katalán hatóságok. Tavaly összesen 15 feltételezett dzsihadistát vettek őrizetbe Katalóniában.
A függetlenségre aspiráló 7,5 milliós
Katalóniának nagyjából 520 ezer muszlim lakosa van, ők a teljes népesség 7 százalékát teszik ki.
Ez a hétszázalékos muszlim népességarány magasabb, mint az ausztriai 6,9 százalék, a nagy-britanniai 6,3 százalék, a németországi 6,1 százalék, az olaszországi 4,8 százalék és a svájci 6,1 százalék. Több katalán városban, így például Castelló d'Empúriesben, Saltban és Sant Pere Pescadorban a migránsok aránya mára az ötven százalékot közelíti. Ezeken a településeken a migránsok jelentős részét a marokkóiak teszik ki.
Már egy 2007. októberi amerikai diplomáciai irat bemutatta a tömeges migráció és a terrorizmus kapcsolatát Katalóniában. „Katalónia a terrorista toborzók egyik mágnese lett a nagyon erőteljes észak-afrikai és délkelet-ázsiai migráció miatt" – olvasható a diplomáciai iratban. Akkor Barcelona környékén legalább 60 ezer pakisztáni élt, akiknek a jelentős többsége semmilyen érvényes irattal nem rendelkezett, valamint az észak-afrikaiak nagy többsége semmilyen munkával nem rendelkezett, a spanyol társadalom peremén éltek. A diplomáciai jelentés szerint ezek a körülmények egyértelműen segítették a migránsok radikalizálódását, és ez kiváló terep volt azon személyek számára, akik így akartak harcosokat toborozni maguknak.
Jofre Montoto, A radikális iszlám fenyegetés Katalóniában – című könyv szerzője korábban arról írt, hogy a katalóniai muszlimok legalább 10 százaléka keményvonalas dzsihadista. Katalónia a radikális iszlámmal kapcsolatos minden problémáját nagyrészt magának köszönheti.
A tartomány függetlenségpárti baloldali pártjai évtizedek óta kiállnak a muszlimok bevándoroltatása mellett.
Ennek az a legfőbb oka, hogy abban bíznak, hogy ők később a függetlenségpárti politikájuknak a hívei lesznek.
A katalán La Vanguardia egy hírszerzői jelentésre hivatkozva azt írta, hogy a Spanyolországban található 98 szalafista mecset legalább fele Katalóniában található. Ezekben a mecsetekben egyértelműen a sária bevezetése mellett szállnak síkra szemben az európai jogrenddel, valamint a Korán legszigorúbb betartatását követelik, és keményen fellépnek mindenféle nyugati hatással szemben. Értelemszerűen a férfiak és a nők közötti egyenlőség ellen is fellépnek.
Katalónia és a szalafizmus mára teljesen elválaszthatatlan lett egymástól – minderről már Pierre Conesa, a francia védelmi minisztérium korábbi tisztviselője beszélt. A szakértő eddig legalább fél tucat könyvet publikált a radikális iszlámról. Conesa szerint
Barcelona már hosszú ideje a muszlim radikálisoknak a búvóhelye.
Korábban a Muszlim Testvériség, majd pedig a Tablaghi Jamaat (a szunnita iszlám egyik misszionárius mozgalma, ami az iszlám szó szerinti értelmezése mellett szállt síkra), most pedig a szalafisták legfőbb erőssége. Ha Londont, sokan Londonisztánként emlegetik, akkor Barcelona egy szalafista város, és hamarosan olyanná fog válni, mint a brüsszeli Molenbeek – vélekedett a francia szakember.