Imran Hán pakisztáni miniszterelnök bejelentette, hogy pénteken elengedik azt az indiai pilótát, akinek a repülőgépét a héten lelőtte a pakisztáni légierő.
A lépést békülési gesztusnak szánják.
A pakisztáni légierő szerdán lőtt le az ország légterébe behatoló két indiai harci repülőgépet. Az egyik gép Kasmír indiai területén zuhant le, két pilótája és egy civil meghalt, a másik pedig a pakisztáni oldalon csapódott be, és ennek egyik pilótája került a helyi erők fogságába.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közben azt nyilatkozta, hogy Moszkva kész helyszínéül szolgálni az indiai-pakisztáni rendezési tárgyalásoknak, ha az érintettek úgy kívánják.
Egy nappal korábban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy
Oroszországot rendkívüli módon aggasztja India és Pakisztán viszonyának kiéleződése, és mindkét felet önmérsékletre szólítja fel.
Lavrov egyébként szerdán négyszemközt tárgyalt indiai hivatali partnerével, Szusma Szvarádzzsal a kelet-kínai Csöcsiang tartománybeli Ucszsenben. A két ország diplomáciai vezetője egy hármas csúcstalálkozót előkészítő kínai-orosz-indiai külügyminiszteri találkozón vett részt.
India és Pakisztán kapcsolata azután vált ismét feszültté, hogy február 14-én öngyilkos merénylő végzett Kasmír indiai részén az indiai rendőrség 45 tartalékosával. A támadást a Dzsais-e-Mohamed (Mohamed hadserege) nevű iszlamista csoport vállalta magára, de Újdelhi szerint a pakisztáni titkosszolgálatnak (ISI) köze volt a merénylethez.
India kedden közölte, hogy légicsapást hajtott végre a Dzsais-e-Mohamed tábora ellen Kasmír Pakisztán által ellenőrzött részében. Szerdán három pakisztáni harci gép légicsapásokat hajtott végre a vitatott hovatartozású terület indiai részén, ezt követően
mindkét ország a másik vadászrepülőinek lelövéséről számolt be,
és további összecsapásokat jelentettek.
Kasmír hovatartozása okán az ismétlődő határvillongások mellett a két ország között háromszor is (1947-ben, 1965-ben és 1999-ben) háborús konfliktus robbant ki.