A magyar diplomácia vezetője a holland külügyminiszterrel egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte:
Magyarország megadja és elvárja a tiszteletet, és azt, hogy tiszteletben tartsák, az ország jövőjéről csak a magyarok dönthetnek.
Szijjártó Péter közölte, hogy a magyar-holland kapcsolatok tekintetében a gazdasági és védelmi sikereket helyezik előtérbe, és a higgadt megbeszélések hozzájárulnak, hogy az együttműködés sokkal inkább a sikertörténetekről, semmint a vitákról szóljon.
A tárcavezető kifejtette: Hollandia fontos szövetséges az EU és a NATO keretein belül, együttműködésük sokrétű, vannak benne sikerek és komoly viták; az európai politikai kérdéseket illetően jelenleg valószínűleg
több olyan ügy van, amelyben nem értenek egyet, mint amelyben igen.
Mint mondta, ugyanakkor a védelmi együttműködésben mindig számíthattak egymásra, és jelenleg is 22 holland katonából álló kontingens szolgál Pápán.
Kitért rá, hogy
a kétoldalú kereskedelem is jól alakul, Hollandia a hetedik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak. 650 holland vállalat 15 ezer embernek ad munkát Magyarországon
- fűzte hozzá.
A külügyminiszter azon kérdések között, amelyekben nem értenek egyet,
kiemelte a migráció ügyét.
Úgy látja, az egyet nem értés fakadhat abból a szerepből, amelyet a bevándorlók játszanak a holland társadalomban.
Viszont Magyarország soha nem volt bevándorlóország, és soha nem is lesz az
- jelentette ki, majd megjegyezte: ez magyarázhatja, hogy a két ország ellentétesen szavazott az ENSZ globális migrációs csomagjáról.
Az elmaradt holland parlamenti látogatásról Szijjártó Péter elmondta:
mi nyitottak vagyunk a párbeszédre, ha az nem kioktatásról és leckéztetésről szól, és ha a párbeszéd megelőzi a döntést.
A következő többéves uniós költségvetésről közölte: Hollandiának befizető tagállamként más pozíciója van, de Magyarország az uniós forrásokra olyan tételként tekint, amelyért mi is teljesítünk, hiszen megnyitottuk piacainkat a nyugati cégek előtt.
Azt is hangoztatta:
a magyar szabadságharcos nép, nem fogadna el semmilyen politikai törekvést, amely elvenné a demokratikus jogokat az emberektől.
Stef Blok holland külügyminiszter ezt követően kiemelte:
a kétoldalú kapcsolatok erősek, Magyarország és Hollandia szövetségesek a NATO-ban, partnerek az EU-ban, továbbá szorosak a gazdasági kapcsolataik.
Partnerekként a nézetkülönbségeket is meg tudják vitatni, megoszthatják aggodalmaikat – mondta, majd hozzátette: rendben van, hogy nem mindenben értenek egyet, de tiszteletteljes és nyitott párbeszédre van szükség.
Azt mondta:
ugyan a két ország nem mindenben ért egyet, de a közös érdekeket tartja szem előtt.
Az erős, együttműködésre épülő EU minden tagállamnak fontosabb, mint valaha, az együttműködés elengedhetetlen Magyarország, Hollandia és az unió jövője szempontjából is - magyarázta álláspontját Stef Blok.