A Facebook az utóbbi időben világszerte nyomás alá került, amiért az általa üzemeltetett közösségi platformokat valós kilétüket elfedő, politikai tevékenységet folytató csoportok is használják véleményformálás céljából.
Ma 103 oldalt, csoportot és fiókot távolítottunk el a Facebookról összehangolt megtévesztő tevékenység miatt, ezek egy pakisztáni eredetű hálózat részei voltak
– közölte Nathaniel Gleicher, a Facebook kiberbiztonsági politikáért felelős vezetője.
Bár próbálták elkendőzni valós kilétüket, a vizsgálat megállapította, hogy ez a tevékenység a pakisztáni hadsereg tájékoztatási hivatalának (ISPR) alkalmazottaihoz volt köthető
– tette hozzá.
Az Atlantic Council washingtoni agytröszt szerint a kérdéses oldalak erősen Pakisztán-párti, egyben India-ellenes üzeneteket tartalmaztak, ami összhangban van az ISPR-től elvárható viselkedéssel.
Az ISPR egyelőre nem reagált a fejleménnyel kapcsolatos megkeresésekre.
A Facebookról eltávolított 24 oldalnak, 57 felhasználói fióknak és 7 csoportnak összesen több mint 2,8 millió követője volt.
Ezen felül 15 pakisztáni Instagram-fiókot is törölt a cég.
A Facebook párhuzamosan bejelentette, hogy
az Indiai Nemzeti Kongresszus (INK) indiai ellenzéki párthoz köthető 687 oldalt és felhasználói fiókot szintén törölt a közösségi oldalon folytatott >>összehangolt megtévesztő tevékenység miatt<<.
Gleichet hangsúlyozta: a fiókokat és oldalakat tevékenységük jellege miatt távolítják el, nem pedig az azokon közölt tartalmak miatt.
Indiában április 11-től május 19-ig egyébként parlamenti választások lesznek.
A Reuters hírügynökség emlékeztetett rá, hogy a pakisztáni hadsereg szóvivője sajtókonferenciáin többször is említette az ötödik generációs hadviselés fogalmát, egy nem hagyományos csatatérre utalva a közösségi médiában, ahol a többi között információk terjesztésével és cáfolásával folyik a „harc”.
Pakisztánban az utóbbi két évben több, a hadsereggel szemben kritikus újságírót fenyegettek meg
a közösségi médiában, néhányukat pedig elhurcolták.
Sahzad Ahmad, a digitális jogok védelméért küzdő Bytes for All csoport szóvivője szerint
a közösség médiában tevékenykedő ilyen csoportok legfőbb célja, hogy a kibertérben megnyerjék a narratívák háborúját, és háttérbe szorítsák a másként gondolkodók közléseit.
„Ezek jól szervezett, megfelelő forrásokkal rendelkező csoportok, amelyek egyfajta küldetéstudattal rendelkeznek, mi kiberhadseregnek hívjuk őket” – tette hozzá Ahmad.