Izsák Balázs felhívta rá a figyelmet: az Európai Unió bírósága március 7-én semmisítette meg az európai polgári kezdeményezésük bejegyzését elutasító európai bizottsági (EB) határozatot, és az EB-nek két hónap áll rendelkezésére, hogy megoldja az így kialakult helyzetet.
Hozzátette:
arra számít, hogy a bizottság május hetedike előtt bejegyzi a kezdeményezést, ami azt is jelenti, hogy elkezdődhet az egymillió európai aláírás összegyűjtése.
Az SZNT-elnök elmondta: a polgári kezdeményezésnek zöld utat nyitó luxembourgi bírósági ítélet kihirdetése előtt Mezei Jánossal, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnökével és Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével is tárgyalt, és utóbbitól nagyon fontos tájékoztatást kapott a szövetség által kezdeményezett Minority SafePack aláírásgyűjtése tapasztalatairól.
Az SZNT mindent meg fog tenni azért, hogy felkészülten találja az aláírásgyűjtést lehetővé tevő brüsszeli bejelentés - fűzte hozzá.
Izsák Balázs közölte,
a Minority SafePack európai polgári kezdeményezéstől eltérően a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezés nemcsak etnikumokról, hanem területről is szól.
Leghamarabb azokból az országokból várnak aláírásokat, amelyekben az elmúlt ötven évben etnoregionalista mozgalmak alakultak ki.
Hangsúlyozta:
olyan területekre gondolnak, ahol egy ott élő nép kultúrája jelöli ki a régiót, és a régió és a nép érdekei egybeesnek.
"Székelyföld ilyen terület" - jelentette ki az elnök.
Csomortányi István kijelentette: az EMNP teljes apparátusával beáll az aláírásgyűjtésbe, és nemzetközi kapcsolatait is mozgósítja a kezdeményezés sikere érdekében.
Hozzátette:
a néppárt az Európai Szabad Szövetség (EFA) tagja, és az EFA legutóbbi vezetőségi ülésén néppárti kezdeményezésre már határozat született arról, hogy a pártszövetség ajánlja tagszervezeteinek a polgári kezdeményezés támogatását.
Csomortányi elmondta: a Partiumi Autonómiatanács (PAT) alelnöki tisztségét is betölti, és érzékeli, hogy
a kezdeményezés a Partium magyar többségű tömbje számára, és Kalotaszeg számára is fontos lehet.
Arra is felhívta a figyelmet: ez a kezdeményezés nemcsak elvekről, hanem kohéziós alapok lehívási lehetőségéről, tehát pénzről is szól.
Az EMNP elnöke azért is fontosnak tartotta a nemzeti régiókról szóló kezdeményezést, mert az a Minority SafePack után újra napirendre tűzi az Európai Unióban a nemzeti közösségek ügyét, és ezzel
állandósítja a nyomást a kisebbségi kérdést elkendőzni kívánó kormányokon.
A nemzeti régiókra vonatkozó európai polgári kezdeményezés beterjesztői azt javasolták, hogy az EU kohéziós politikájában kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól.
Az Európai Bizottság 2013 júliusában úgy ítélte meg, hogy a javasolt szabályozás nyilvánvalóan nem tartozik az EU hatáskörébe, ezért nem jegyezte be a kezdeményezést.
A bizottság elutasító határozatát az SZNT elnöke és külügyi megbízottja: Izsák Balázs és Dabis Attila támadta meg az EU luxembourgi bíróságán.
A perbe Románia, Szlovákia és Görögország az EB oldalán, Magyarország pedig a kezdeményezők oldalán avatkozott be.
A 2016 májusában kimondott elsőfokú ítélet még az EB-nek kedvezett, de a fellebbezés nyomán a bíróság 2019. március 7-én megsemmisítette a bejegyzést elutasító EB-határozatot.