Terroristák lőttek le egy fiatal újságírónőt Észak-Írországban

Lyra McKee, oknyomozó újságíró, Észak-Írország, Londonderry, Új IRA
Újságíró halt meg egy észak-írországi lövöldözésben
Vágólapra másolva!
Fiatal újságírónő esett áldozatául egy észak-írországi lövöldözésnek, amit a rendőrség terrorista incidensnek minősített.
Vágólapra másolva!

Az észak-írországi rendőrség főparancsnok-helyettese, Mark Hamilton pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a második legnagyobb északír városban,

Londonderryben történt éjszakai incidensért valószínűleg az „új IRA” nevű szakadár britellenes terrorcsoportot terheli a felelősség.

Hamilton szerint a rendőrség a támadás előtt a városban több helyszínen házkutatásba kezdett fegyvereket keresve, mivel a hatóságok attól tartanak, hogy szakadár csoportok tagjai erőszakos támadásra készülnek a húsvéti hétvégén.

A rajtaütések helyszínein többtucatnyi benzinbombát dobtak a rendőrségi autókra, majd

egy fegyveres több lövést adott le a rendőrökre, ám a 29 éves Lyra McKee oknyomozó újságírót találta el.

Lyra McKee északír oknyomozó újságírónő a perugiai Nemzetközi Újságírás Fesztiválon még 2017. április 7-én. Forrás: MTI/EPA/IJF/Francesco Cuoccio

A fiatal nőt kórházba vitték, ahol belehalt sérüléseibe.

Az összetűzést a katolikus és a britpárti protestáns oldal vezető politikusai egyaránt elítélték.

Michelle O'Neill, a britellenes katolikus mozgalom legnagyobb pártja, a Sinn Féin alelnöke, a párt észak-írországi vezetője pénteki Twitter-üzenetében az egész békefolyamat,

a megbékélés alapjául szolgáló nagypénteki megállapodás elleni támadásnak minősítette a történteket,

szakadároknak nevezve az újságírónő haláláéért felelősöket.

Arlene Foster, a legnagyobb britpárti protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) vezetője pénteki Twitter-bejegyzésében „ész nélküli cselekménynek” minősítette az incidenst. Hozzátette:

A brit kormány észak-írországi ügyekért felelős minisztere, Karen Bradley tűrhetetlennek nevezte a Londonderryben történteket. Nyilatkozata szerint az újságírónő halálát okozó erőszakcselekményeket a helyi közösség elsöprő többsége elutasítja.

Az „új IRA” 2012-ben alakult, és eddigi legsúlyosabb terrorcselekménye egy pokolgépes merénylet volt, amelyet három éve követett el Belfastban egy büntetés-végrehajtási tisztviselő ellen.

A pokolgép, amelyet az áldozat gépkocsijának aljára rögzítettek, részlegesen robbant csak fel, de

az 52 éves Adrian Ismay így is súlyosan megsérült, és tíz nappal később meghalt.

Az 1998-as nagypénteki egyezménnyel elindult megbékélési folyamat meghatározó horderejű mozzanataként az IRA, vagyis az Ír Köztársasági Hadsereg – amely valaha a legnagyobb britellenes katolikus félkatonai szervezet volt Észak-Írországban – már hosszú évekkel ezelőtt felhagyott a fegyveres akciókkal, leszerelte fegyverzetét, és gyakorlatilag beszüntette tevékenységét.

Az IRA működésének beszüntetését és a felekezeti kiegyezést egyes kisebb katolikus szakadár szervezetek – amelyek közül többen valamilyen kiegészítő jelzővel IRA-nak nevezik magukat – azonban még most sem fogadják el, és

további harcot hirdettek a brit fennhatóság ellen.


Az 1998-as megbékélési egyezmény legfőbb vívmányai közé tartozik, hogy az Ír Köztársaság és Észak-Írország korábban katonai szigorral őrzött határa hosszú évek óta teljesen nyitott, a 499 kilométeres határszakaszon semmiféle fizikai ellenőrzés nincs.

Az ír kormány folyamatosan figyelmezteti Londont, hogy ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, és emiatt

szükségessé válik a határellenőrzés újbóli bevezetése, az a felekezeti erőszakcselekmények kiújulásához vezethet.

Londonderry az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő katolikus mozgalom fellegvára. Ennek egyik jele, hogy a város félhivatalos közkeletű neve nem is Londonderry, csak Derry, a Londonderry elnevezést a településen sehol nem lehet látni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!