Az ellenzéki liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) egy szövetségi parlamenti (Bundestag) képviselőjének írásbeli kérdésére a belügyminisztériumban összeállított statisztika szerint
az utóbbi években mintegy 1050 személy távozott Németországból Szíriába vagy Irakba, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz.
Nagyjából kétharmaduk rendelkezik német állampolgársággal, és néhány százan vehettek részt fegyveres akciókban. Egyharmaduk visszatért Németországba, 220 fő meghalt, további mintegy 160 főről pedig nincsenek információk. Valószínűleg nagy részük meghalt a harcokban, de előfordulhat, hogy az Iszlám Állam visszaszorítása után néhány embernek sikerült elmenekülni és elrejtőzni.
Az FDP szerint elfogadhatatlan, hogy a kormánynak még mindig nincs egységes, átfogó terve arról, hogy miként járjon el az Iszlám Állam Németországból származó egykori harcosaival, és „különösen aggasztó”, hogy a berlini vezetés nem tett külön, célzott intézkedéseket az elrejtőzött egykori harcosok ellenőrizetlen visszatérésének megakadályozására.
Azonban a belügyminisztérium összeállítása szerint a határellenőrzés erősítését szolgáló lépések révén az egykori Iszlám Állam-hívek „beutazása a német biztonsági szervek tudta nélkül a jövőben is kivételes eset” lehet.
A Welt am Sonntag kormányzati körökből származó értesülésekre hivatkozva a belügyminisztérium hivatalos kimutatáshoz hozzáfűzte, hogy
az 1050 fős csoport egy további része, mintegy 120 személy a szíriai vagy az iraki hatóságok fogságában van. Nagyjából kétharmaduk rendelkezik német állampolgársággal.
A Westdeutscher Rundfunk (WDR) regionális közszolgálati médiatársaság úgy tudja, hogy a szíriai és az iraki kurd erők fogolytáboraiban és börtöneiben tartózkodik még 117 német állampolgárságú gyermek is, akik egykori Iszlám Állam-hívek családjaiból származnak.