A hagyományoknak megfelelően a református templomban megtartott tanévzáró rendezvényen mondott köszöntőjében Maruzsa Zoltán hangsúlyozta, a kárpátaljai magyarságot és intézményeit az elmúlt években ért kihívások ellenére a főiskola jelentős eredményeket ért el.
Hozzátette,
bízunk abban, hogy elválaszthatjuk majd egymástól a Petro Porosenko-éra intézkedéseit Volodimir Zelenszkij, új ukrán elnök és vezetés politikájától, és reménykedve tekinthetünk a magyar-ukrán kapcsolatok normalizálódása elé - tette hozzá.
Kiemelte, a magyar kormány a továbbiakban is a magyar-ukrán kapcsolatok javításán fog munkálkodni, számít az újonnan megválasztott elnök pozitív szerepvállalására, hiszen Magyarországnak szomszédos országként érdeke egy stabil, fejlődő Ukrajna.
Mindazonáltal
"az együttműködés közben is kérjük és elvárjuk Ukrajnától a kárpátaljai magyarok biztonságának garantálását, jogaik biztosítását, az anyanyelven való oktatás garantálását a bölcsődétől a felsőoktatásig, s a magyar nyelv használatának lehetőségét a mindennapi életben."
Fontosnak tartjuk a magyar érdekképviselet megmaradását az ukrán Legfelsőbb Tanácsban, ezzel is megőrizve a kárpátaljai magyarság lehetőségét érdekeinek képviseletére - mondta.
Kifejtette, bízunk abban, hogy az élet a nehézségek ellenére visszatérhet a megszokott kerékvágásba, s az együttműködésünket új alapokra helyezhetjük Ukrajnával, ami mindenki érdeke.
A helyettes államtitkár elmondta,
a Rákóczi-főiskola a legszebb példája annak, mit érhetünk el a közös munka, a békés együttműködés során. Aki felkeresi a főiskolát, láthatja, hogy az egy európai színvonalú intézmény, amely a kontinens bármely pontján megállná a helyét
- hangsúlyozta.
Maruzsa Zoltán elismerését fejezte ki a főiskola tanárainak, vezetésének és különösen Orosz Ildikó rektornak azért is, hogy "Beregszászt felhelyezték a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás térképére és a régióban jegyzett intézményt hoztak létre."
Tanévértékelő beszámolójában Orosz Ildikó közölte, hogy
az 2018-2019-es tanévben 1210 diák tanult a főiskolán, akik közül 228 végzős veheti át diplomáját.
Emlékeztetett arra, hogy a kárpátaljai magyarságra és intézményeire 2016 óta egyre fokozódó nyomás ellenére az elmúlt tanévben jelentős mértékben bővült a főiskola anyagi-műszaki bázisa, és az intézmény új létesítményekkel, szakokkal gazdagodott, diákjai és tanárai számos sikert értek el az ukrajnai, anyaországi és nemzetközi tudományos életben, a felsőoktatási együttműködés terén.
Orosz Ildikó elítélte, hogy az utóbbi években az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) munkatársai sorozatosan zaklatták mondvacsinált indokokkal a főiskola tanárait és diákjait,
kihallgatásokra idézve be őket tudományos konferenciákon tartott előadásaik és publikációik miatt.
Jelezte, a kárpátaljai magyarság ellen Ukrajnában indult támadások és médiakampány következtében a főiskola kénytelen volt őrző-védő szolgálathoz fordulni, hogy megvédjék az intézmény diákjait és tanárait az ukrán "aktivisták" rendszeressé vált provokációitól.