Pászkán Zsolt Románia-szakértő elmondta, a tanulmányt a román Hősök Emléke Országos Hivatal (ONCE) adta ki, ezzel megmutatva, hogy vannak olyan intézmények Romániában, amelyeknél a szakmai becsület fontosabb, mint a vélt nemzetpolitikai érdekek kiszolgálása.
Az új tanulmány megjelenéséről az Origo is beszámolt.
A szakértő hangsúlyozta:
jelenleg az úzvölgyi katonatemetővel kapcsolatban a magyar és román fél között nem valódi történelmi vita zajlik, hanem a magyar fél történelmi érvekkel próbál kivédeni egy politikai, etnikai támadást.
A román politika szokása, hogy gondok idején előrángatják a magyar ügyet, és azt éreztetik, hogy a magyarokkal szemben bármit, bármikor megtehetnek - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy
az Úzvölgyében történtekkel is azt akarják bizonyítani, hogy a magyar közösség sokadrangú tagja a romániai társadalomnak.
Ahogy az Origo arról már számos alkalommal írt, a moldvai, Bákó megyei Dormánfalva Darmanesti (Darmanesti) önkormányzata önkényesen és törvénytelenül román parcellát alakított ki a székelyföldi, Hargita megyei Csíkszentmárton fenntartása alatt lévő úzvölgyi osztrák-magyar katonai sírkertben.
Június első csütörtökén több ezer román megemlékező erőszakkal nyomult be a temetőbe, hogy részt vegyen annak román ortodox felszentelésén, amit a székelyföldi magyarok élőlánccal próbálták megakadályozni.