Románia alkotmánya 3. cikkelyének 4. paragrafusa kimondja, hogy
„a román állam területére idegen népesség nem telepíthető vagy kolonizálható",
idézte az alaptörvényt az EMNP elnöke.
Csomortányi István hozzátette, Románia a térségben először, már 1992-ben belefoglalta az alaptörvényébe ezt a kitételt, ennek ellenére folyamatosan megjelennek a nyilvános térben olyan nyilatkozatok, amelyek szerint
a román kormány kész menekülteket és migránsokat befogadni.
A V4NA-nak adott interjújában Csomortányi emlékeztetett rá, hogy augusztus során 17 észak-afrikai illegális migráns befogadásáról jelentek meg hírek a sajtóban.
A pártelnök szerint senki nem gondolja komolyan, hogy Románia a bevándorlók célországa lenne, de azt sérelmezte, hogy az ország vezetése szembemegy az alkotmánnyal, szembemegy az ország és Közép-Európa érdekével, azért, hogy szimpátiát keltsen a nyugat-európai kancelláriákban.
A bukaresti kormány vélhetően azért akart minél jobban megfelelni a nyugati kancelláriák elvárásainak, hogy minél hamarabb csatlakozhasson a szabad mozgást biztosító schengeni övezethet.
Románia schengeni integrációját ugyanis
határozottan ellenzi a német, az osztrák, a holland és az EU soros elnökségét betöltő finn kormány.
Csomortányi a V4NA-nak nyilatkozva úgy fogalmazott, a román nyomozóhatóságon múlik, hogy megállapítja-e a bűncselekmény gyanúját és indít-e bűnvádi eljárást a román kormány ellen.
Azt pedig végképp nehéz előre megmondani, hogy ennek mérlegelése mennyi ideig tart. „Romániában a gyakorlat szerint ez bármeddig eltarthat" - mondta az EMNP elnöke.