A Reuters hírügynökség a napokban arról számolt be: birtokába került egy hangfelvétel, amelyen a kormányzó egy magánjellegű találkozó során vállalati vezetőknek azt mondta, hogy
lemondana, ha megtehetné.
Lam - Pekingre célozva - rámutatott, hogy nagyon korlátozott mozgástere van a válság megoldására, mert "két urat kell szolgálnia".
Aktivisták szerint a hongkongi vezető saját maga szivárogtatta ki a felvételt, hogy elnyerje a tömeg rokonszenvét. A kormányzó csalódottságát fejezte ki a hanganyag közzététele miatt.
– Határozottan támogatjuk a hongkongi kormányzót, Carrie Lamot a különleges közigazgatási terület kormányának élén – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a kínai kormány hongkongi és makaói ügyekért felelős irodájának szóvivője, Jang Kuang.
Lam is leszögezte: nem akar távozni hivatalából.
– Az elmúlt három hónapban azt mondogattam magamnak, hogy csapatomnak és nekem maradnunk kell, hogy segítsük Hongkongot – húzta alá a kormányzó kedd reggeli sajtótájékoztatóján.
A tisztségviselő hozzáfűzte: sohasem vette fontolóra, hogy távozásáról tárgyaljon Pekinggel.
A különleges közigazgatási státuszt élvező Hongkongban több mint három hónapja tüntetnek a növekvő kínai befolyás ellen. A megmozdulások eredetileg a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet miatt kezdődtek, amelyet azóta már felfüggesztettek.
A több alkalommal milliós tömegeket vonzó tiltakozások fokozatosan a Peking által támogatott hongkongi kormányzat ellen fordultak.
A demonstrálók a törvénytervezet végleges visszavonásán kívül immár Carrie Lam hongkongi kormányzó lemondását követelik, valamint egy független bizottság létrehozását, amelynek a rendőrök tüntetőkkel szembeni akcióinak kivizsgálása lenne a feladata.
A mintegy 7 millió lakosú város 1997-ben tért vissza kínai fennhatóság alá a brit gyarmati irányítás alól. Hongkong 2047-ig széleskörű autonómiát élvez az egy ország, két rendszer elve alapján.