A svédországi Karlsbadban tartott kongresszusán határozott úgy a Centrumpárt küldöttgyűlése: a jövőben azon fognak dolgozni, hogy
hazájukban tiltsák be a fiatal férfiak körülmetélését, ha az nem orvosi okokból történik.
Svédországban tilos a fiatal nők nemi szervének szakrális csonkítása és most a kormánypártokat kívülről támogató Centrum Párt arra törekszik, hogy ezt a joggyakorlatot vezessék be a fiatal férfiak esetében is.
A svédországi muszlim és zsidó közösség is heves tiltakozással fogadta a Centrum Párt döntését.
„Nagyon meglepett és nagyon feldúlt" - reagált elsőként Aaron Verständig, a Svédországi Zsidó Központi Tanács elnöke.
Azok, akik így döntöttek, szánhatnának rá egy kis időt, hogy utánanéznek, miért fontos a judaizmusban a körülmetélés
- javasolta a zsidó szervezet feje, aki szerint azok, akik ezt akarják elérni, vélhetően iszlamofób vagy antiszemita okok miatt ágálnak a körülmetélés gyakorlata ellen.
A helyzetet bonyolítja, hogy éppen a Centrum Párt elnöke, Annie Lööf kelt ki „antiszemitizmust" kiáltva 2019 tavaszán a magyar kormány ellen.
A Centrum Párt elnöke most azzal magyarázkodik, hogy
a párt közgyűlése az elnökség akarata ellenére erőltette át a körülmetélés tiltásáról szóló programpontot,
holott a svéd parlament, a Riksdag 2007/2008-as ülésszakában ő maga is tett erre vonatkozó javaslatot.
A Staffan Danielssonnal közösen (Lööf még leánykori nevén Annie Johanssonként szignálta) jegyzett előterjesztésben úgy fogalmaznak: „Noha a férfiak körülmetélése orvosilag kisebb jelentőségű, mint a női nemi szervek megcsonkítása, ez nem azt jelenti, hogy az ő esetükben kisebb lenne a személyi integritás megsértése". Erősen kifogásolható, hogy a születés után és a nagykorúság elérése előtt a szülők dönthetnek arról, hogyan változtassák meg egy másik ember testét."
Lööfék akkori beadványa szerint – amit a Riksdag elutasított –
vannak olyan (vallási és kulturális) gyakorlatok, amelyeket az emberi jogokon alapuló modern társadalom elutasíthat, ilyen az ember saját testéhez fűződő jog is.
Ennek ellenére most Annie Lööf úgy nyilatkozik: azóta megbánta véleményét, nem értett egyet a most elfogadott javaslattal, és ebből nem fognak előterjesztést készíteni, hanem megvizsgálják, hogyan kezeljék a tagság döntését.
Amennyiben így van, akkor viszont az a kérdés is felmerül, vajon milyen alapon írja felül a pártelnökség a tagság kinyilvánított akaratát.