Az 54 éves Sylvie Goulard 2007 és 2017 között a liberális, centrista Demokratikus Mozgalom (Mouvement démocrate-MoDem) politikusaként tevékenykedett. 2009 és 2017 között a pártja színeiben európai parlamenti képviselő volt.
Az EP-n belül a Guy Verhofstadt-féle ALDE frakcióhoz tartozott.
A 2017-es francia elnökválasztási kampányban a liberális Emmanuel Macron EU-ügyi tanácsadójaként Sylvie Goulard szervezte meg a jelölt és Angela Merkel német kancellár találkozóját.
Az Európai Parlamentet és egyben a MoDem-et 2017. május 17-én hagyta el,
amikor kinevezték honvédelmi miniszterré.
Ekkor átlépett Macron A Köztársaság Lendületben (La République En Marche!-REM) nevű pártjába.
Ahogy arról az Origo már beszámolt, ezt a tisztséget azonban csak 2017. június 21-ig töltötte be, akkor ugyanis kiderült, hogy
45 ezer euróval károsította meg az Európai Parlamentet,
mivel az első EP-képviselői mandátumának a 2014. július 1-én történt megszűnése után 2015. február 28-ig fiktíven foglalkoztatta az asszisztensét, Stéphane Thérou-t.
Goulard emiatt lemondani kényszerült a honvédelmi miniszteri tisztségéről, de hála a Macronnal ápolt kiváló kapcsolatainak nem távozott a politikából, hanem
kinevezték őt 2018 januárjában a francia jegybank alelnökévé.
A 45 ezer eurót ugyan visszafizette, de az összeget nem tüntette fel a vagyonnyilatkozatában, ezért Franciaországban vizsgálat folyik az ügyében.
Sylvie Goulard vagyonnyilatkozatának a francia nyelvű változata itt érhető el.
Az EP is vizsgálatot kezdeményezett Goulard ellen, de azt eredménytelenül lezárták augusztus 30-án, arra hivatkozva, hogy az okozott kárt a politikus már megtérítette, tehát
ezáltal gyakorlatilag elismerte, hogy igaz az ellene felhozott vád.
Nemrég viszont a liberális politikust a francia nyomozó ügyészség tanúként hallgatta meg a korábbi pártja (MoDem) és a volt asszisztense fiktív alkalmazása ügyében, visszaélés gyanújával, a folyamatban lévő vizsgálat részeként.
Közben az Európai Unió Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is elkezdett vizsgálódni az ügyben.
Francia sajtóértesülések alapján, Goulard-ral kapcsolatban olyan gyanúk is megjelentek, miszerint az
alig egyhónapos honvédelmi minisztersége idején is követhetett el visszaéléseket.
A hatóságok ezt az értesülést nem erősítették meg, de nem is cáfolták.
Arról is írt az Origo, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke Sylvie Goulard-t jelölte az egyik legfontosabb biztosi tisztség, a belső piacért felelős portfólió élére.
Így a macronista Goulard lehet az, aki felügyeli majd az EU iparpolitikájával kapcsolatos munkáját, illetve a digitális egységes piac kialakítását. Ezenkívül ő felel a védelmi iparral és űrkutatással foglalkozó új főigazgatóságért is.
A liberális kettős mérce jelében az ellene felmerült gyanúsítás, a francia ügyészségi meghallgatás és az OLAF-vizsgálat ellenére
átment hétfőn az Európai Parlament jogi szakbizottságának (JURI) az előzetes meghallgatásán.
Időközben az is kiderült, hogy a fiktíven alkalmazott asszisztense - Stéphane Thérou - az EP helyett valójában a volt pártjának, a MoDem-nek dolgozhatott az európai adófizetők pénzén – írja a Europolitic.ro nevű román, az Európai Unióval foglalkozó szakportál.
A francia igazságszolgáltatás vizsgálata erre is kiterjed.
A 45 ezer eurónak azonban csak egy része ment el a pártfeladatokat végző Thérou kifizetésére, a többi ugyanis a feltételezések alapján,
az amerikai Berggruen Institute nevű politikai és szociális témákkal foglalkozó think tank (agytröszt) számlájára vándorolhatott.
Sylvie Goulard azonban 2013 októbere és 2016 januárja között – tehát miközben EP-képviselői ciklusát töltötte ki – a Berggruen Institute alkalmazásában ált tanácsadói minőségben.
Ezért a tevékenységéért a politikus havonta 13 ezer dollárt (körülbelül 10 ezer euró) kapott az amerikai agytröszttől.
Ez felveti az összeférhetetlenség megalapozott gyanúját.
A think tanket egyébként egy kétes hírű német származású amerikai milliárdos, Nicolas Berggruen alapította.
Szerdán délután hallgatta meg Goulard-t az EP kutatási és energiaügyi (ITRE), valamint a belső piaci bizottsága (IMCO).
A Europolitic információi alapján, Macron embere kemény kérdéseket kapott a két bizottság tagjaitól az asszisztense fiktív alkalmazása és a Berggruen Institute-nak havi 13 ezer dollárért adott tanácsadása kapcsán.
A saját EP-frakciója, a liberális, centrista
Renew Europe-képviselőt leszámítva minden bizottsági tag összeférhetetlenséggel gyanúsította meg.
Goulard a meghallgatáson tagadott minden ellene felhozott gyanúsítgatást.
Hangsúlyozta, hogy nem tett semmi törvénytelenséget, az EP jogi bizottsága nem állapított meg nála összeférhetetlenséget, a 45 ezer eurót pedig visszafizette. A liberális politikus szerint ügye inkább humánerőforrás-gazdálkodási, mintsem jogi jellegű.
Mindazonáltal elismerte, hogy követetett el hibákat, konkrétumok említése nélkül.
Az ITRE és az IMCO bizottságok tagjai közül csak a saját frakciója, a Renew Europe képviselői szavaztak mellette meghallgatáson, így azon nem ment át – írja a G4Media román hírportál.
A francia biztosjelöltet azonban nem is kaszálták el, hanem
csütörtökön írásban tettek fel számára kérdéseket az asszisztense fiktív alkalmazásáról és az amerikai agytrösztnek való tanácsadásáról.
Goulard-nak keddig adtak haladékot, hogy írásban válaszoljon a problémás kérdésekre.
A válaszok alapján fogják az EP illetékes bizottságai eldönteni, hogy elfogadják-e a magyarázkodását vagy sem.
Amennyiben elfogadják, akkor az azt jelenti, hogy átment a meghallgatáson.
Ha nem, akkor vagy véglegesen elkaszálják a biztosi jelöltségét, vagy kezdeményeznek egy újabb meghallgatást.