Újra visszaültek a tárgyalóasztalhoz az uniós országok vezetői, miután vasárnap késő este Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke felfüggesztette a csúcstalálkozót. Tusk ezután négyszemközt tárgyalt a 28 ország vezetőjével, majd a Timmermans jelölését kitaláló francia-német-holland-spanyol négyessel újra találkozott.
Ezután diplomáciai források azt szivárogtatták ki, hogy meglepetésre megint Frans Timmermanst javasolják a csúcstalálkozó résztvevőinek. A Timmermans ellen hevesen tiltakozó bolgár miniszterelnököt azzal akarják maguk mellé állítani, hogy Bulgária megkapná az Európai Tanács elnöki posztját (Krisztalina Georgijeva, a Világbank elnöke lenne az), a külügyi főtárgyaló a dán liberális Margrethe Vestager vagy Charles Michel belga miniszterelnök lenne, míg az Európai Parlament elnöke két és fél évig Manfred Weber, aztán Guy Verhofstadt.
Ez a javaslat a Néppárt újabb megalázása, a néppárti csúcsjelölt Webernek ugyanis "fájdalomdíjul" azt ígérték, hogy legalább az EP elnöki posztját teljes ciklusra megkaphatja, úgy tűnik, Angela Merkel még ezt sem tudja kiharcolni neki. Brüsszelben amúgy is találgatások témája Merkel feltűnő gyengesége. Az előző csúcstalálkozón még azt mondta a Weber ellen összefogó szocialistáknak és liberálisoknak, hogy ha a néppárti csúcsjelölt neve lekerül az asztalról, akkor a többi csúcsjelölté is. Az oszakai G20 csúcson aztán váratlanul Macron mégis meggyőzte. Vannak, akik szerint ez nem egyszerű politikusi gyengeség, hanem rejtélyes betegsége miatt megrendült egészségi állapotával függ össze.
A Politico nevű brüsszeli portál tudósítójának egy diplomata egyébként félig viccelődve azt mondta: Tusk és a német-francia szövetség arra játszik, hogy az álmos miniszterelnökök előbb-utóbb bármit megszavaznak.
A trükk végül nem jött be, a visegrádi országok miniszterelnökei kitartottak, és tovább blokkolják Timmermans kinevezését. Ebben a lett, a horvát, az olasz és az ír miniszterelnök is szövetségesük. Timmermansról nem is mert szavaztatni Tusk, pedig, úgy tudjuk, többen jelezték, hogy szívesen szavaznának - a lengyelek például a hírek szerint titkos szavazást kezdeményeztek. Ez azonban nyilvánvalóan óriási kudarcot hozna Timmermansnak.