Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke Brüsszelben tette közzé a leendő biztosok portfólióját. A bővítés- és szomszédságpolitikáért felelős biztos Trócsányi László lesz – jelentette be az Európai Bizottság megválasztott elnöke. Ezt a portfóliót eddig az osztrák Johannes Hahn tartotta kézben.
A volt igazságügyi miniszter Trócsányi elődje, Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztos volt az előző ciklusban.
A holland Frans Timmermans, a dán Margrethe Vestager és a lett Valdis Dombrovskis is úgynevezett ügyvezető alelnök lesz a novemberben hivatalba lépő Európai Bizottságban.
Az új bizottságban ő lesz felelős a „Jogérvényesülés" portfólióért (beleértve a jogállamiság témáját is).
Hozzá tartozik majd az „Energiaügy" portfólió.
Virginijus Sinkevičius (Litvánia) litvániai gazdasági és innovációs miniszter a „Környezet és óceánok” portfólióért lesz felelős.
Hozzá tartozik majd a „Mezőgazdaság" portfólió.
Hozzá tartozik majd a „Válságkezelés" portfólió.
Egy jól kiegyensúlyozott csapatról van szó – mondta az EB megválasztott elnöke. Olyan bizottságot szeretne, amely a tenni akarásra épül – tette hozzá. Olyan biztosi kollégiumot szeretne, amely meghallgatja az európaiak véleményét. Von der Leyen elmondta, hogy az új biztosoknak el kell majd látogatniuk az összes uniós fővárosba.
A célok között szerepel az adminisztratív terhek csökkentése, valamint a kis- és középvállalkozások segítése
- mondta az EB megválasztott vezetője. A bizottságnak gyorsan kell a legfontosabb témákban döntenie majd – tette hozzá.
Ursula von der Leyen hétfőn közölte a biztosjelöltek névsorát. Az utóbbi hetekben egyeztetéseket folytatott a november elején hivatalba lépő testületi jelöltekkel. A lista nem tartalmaz meglepetéseket, mivel a jelöltek különböző forrásokból már korábban ismertté váltak. Köztük Trócsányi László is. A volt német védelmi miniszter a nemek egyensúlyára törekedett, amelyet majdnem sikerült is elérni, a jelöltek között ugyanis - rajta kívül - tizenkét nő és tizennégy férfi van.
A jelenlegi bizottság nyolc tagját jelölték újra: a bolgár Marija Gabrielt, az ír Phil Hogant, a lett Valdis Dombrovskist és az osztrák Johannes Hahnt, a holland Frans Timmermanst és a szlovák Maros Sefcovicot, illetve a dán Margrethe Vestagert és a cseh Vera Jourovát.
Trócsányi László volt igazságügyi miniszter „kiválóan alkalmas” az európai bizottsági tagságra - mondta Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója. Trócsányi Lászlónak tudományos, szakmai és politikai életútja, egykori alkotmánybírói, nagyköveti és miniszteri pozíciói alapján megkérdőjelezhetetlen helye van a bizottságban.
Az ellene indított politikai támadások oka Magyarország elmúlt években folytatott szuverenitást védő politikája, ezért akarnak bosszút állni a bevándorláspárti erők
- mondta az igazgató.
Hozzátette: Ursula von der Leyen megválasztott európai bizottsági elnök nagy esélye, hogy szakítson elődje, Jean-Claude Juncker politikájával, és visszatérjen a korábbi szerepfelfogáshoz, amely szerint
a bizottsági elnök feladata a tagállamok közötti jótékony közvetítés.
Vannak kedvező jelek, például az, hogy Ursula von der Leyen megértést, empátiát emlegetett Közép-Európával kapcsolatban,
és vannak kedvezőtlenek, például a szélsőségesen liberális női kvóta elvárása a tagállamoktól a biztosi pozíciókra jelölés során - jegyezte meg Szánthó Miklós.
A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja még hétfői közleményében üdvözölte az Európai Bizottság megválasztott elnökének, Ursula von der Leyennek a döntését, amely szerint Trócsányi László fideszes EP-képviselő hivatalosan is Magyarország európai uniós biztosjelöltje lett.
Von der Leyen döntése komoly eredmény, mivel a bevándorláspárti erők mindent megtettek, hogy megakadályozzák Trócsányi László jelölését, de kísérletük kudarcot vallott.
A képviselőcsoport arra figyelmeztetett, hogy a szocialista, liberális, zöld és kommunista frakciók minden eszközzel támadni fogják a biztosjelöltet. Véleményük szerint várható, hogy
a magyarországi ellenzék EP-képviselői „élen járnak majd ezekben az elvtelen támadásokban".
„Bízunk ugyanakkor abban, hogy a bevándorláspárti erők kicsinyes pártpolitikai áskálódásai helyett az értelmes európai együttműködés gondolata kerekedik felül az új Európai Bizottság megalakulása során" – fogalmazott a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja.
A közlemény szerint Trócsányi Lászlót kiemelkedő életpályája, diplomáciai és akadémiai karrierje során szerzett tapasztalatai teszi alkalmassá arra, hogy biztosjelölt legyen.
Trócsányi az előző években, 2014 és 2019 között a magyar kormányban igazságügyi miniszteri tisztséget töltött be.
Az állam- és jogtudományok doktora, korábban alkotmánybíró volt, részt vett a Velencei Bizottság munkájában, és Magyarország belgiumi, luxemburgi és franciaországi nagyköveteként is dolgozott.