A WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a héten magas rangú kínai tisztségviselőkkel tárgyalt Pekingben az új koronavírus elleni lehetséges válaszlépésekről.
Ezek között a külföldiek evakuálásának biztonságos alternatívái is szerepeltek. A WHO álláspontja az, hogy az egyes országok feladata eldönteni, kimenekítik-e állampolgáraikat Vuhanból
- árulta el Tarik Jasarevic, a szervezet szóvivője. A SARS (súlyos akut légzőszervi szindróma) vírussal azonos családba tartozó új típusú koronavírus (nCoV-2019) influenzához hasonló tüneteket okoz, és súlyos légzőszervi panaszokkal járhat.
Lappangási ideje 2-10 nap lehet.
A vírus okozta járvány valószínűleg egy vuhani piacról indult tavaly decemberben. Kínában mostanra 132-re emelkedett a koronavírus miatt elhunytak száma.
A bizonyíthatóan e kórokozóval fertőzöttek száma csaknem hatezer.
Legalább 47 megerősített esetet jelentettek 16 országból, köztük Thaiföldről, Franciaországból, az Egyesült Államokból és Ausztráliából. Haláleset még nem történt Kínán kívül.
Újból összehívta a sürgősségi bizottság ülését csütörtökre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a tüdőgyulladást kiváltó, eddig 132 ember halálát okozó új koronavírus miatt, miután visszatért Pekingből.
A tanácskozáson arról kívánok tájékozódni, hogy a jelenlegi járvány nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet jelent-e
- közölte Genfben írt Twitter-üzenetében Tedros Adhanom Ghebreyesus.
A főigazgató hozzátette, hogy a több mint 6000 megbetegedés többségét Kínában észlelték, és mindössze az esetek 1 százalékát, 68 esetet jelentettek 15 másik országból.
Kínán kívül azonban már három országban észlelték, hogy a vírus emberről emberre terjedt.