Boris Johnson felhívta rá a figyelmet, hogy „igazán nagyon kevés iszlamistát lehet rehabilitálni". A brit miniszterelnök úgy fogalmazott,
az emberek deradikalizálása egy nehéz és kevés sikerrel kecsegtető folyamat, amiről őszintén kell beszélni.
Állítását számtalan példa támasztja alá.
Nem titok, hogy Johnson bejelentését a streathami terrorista, Sudesh Amman esete motiválta, mely támadást végül az Iszlám Állam vállalta magára.
Az elkövető több embert megkéselt, és aztán a rendőrség lőtte le, hogy véget vessen ámokfutásának. Később a férfiról kiderült,
ő is egyike a brit igazságszolgáltatás deficitjének, egy azon terroristák közül, akit büntetésének félidejénél automatikusan szabadlábra helyeztek.
A britek nem először kerülnek bajba az idő előtti szabadlábra helyezéssel, hiszen tavaly novemberben a szintén terrorcselekményért elítélt, próbaidős késelőt Usman Khant ártalmatlanították a brit hatóságok.
A London Bridge-i késelőről is megerősítették, hogy szélsőséges iszlamista csoportokkal állt kapcsolatban, a hatóságok mégis – ellenőrzés nélkül - úgy ítélték meg, hogy megérdemli a feltételes szabadlábra helyezést.
De nem csak a briteknél jelent komoly problémát a terroristák enyhe börtönbüntetése. Svédországban szintén idő előtt szabadult az a muszlim férfi, aki a Jyllands-Posten dán újság szerkesztőségének lemészárlásában segédkezett 2010-ben.
A helyzet abszurditása abban áll, hogy
a hatóságok tudtak róla, hogy a terrorista büntetése alatt is folyamatosan további támadásokat tervezett.
A cellájában egy térképet találtak a koppenhágai tömegközlekedési hálózatról, ahol több helyet is megjelölt bombák telepítésére.
Sőt, amikor áthelyezték a svéd börtönbe Dániából, nyíltan megmondta az őröknek, hogy
bármikor kész ölni.
Nem meglepő tehát, hogy
Boris Johnson erőteljesen szorgalmazza a börtönszabályozás szigorítását, és lényegesen meg akarja nehezíteni az ismert terroristák szabadulását.
A konzervatív miniszterelnök elmondta, joggal vetődik fel a kérdés, hogy
miért szabadult automatikusan a streathami késelő büntetése felénél, és miért nem voltak ellenőrző intézkedések.
Közölte, hogy ezt a rendszert azonnal meg fogja változtatni, de a probléma továbbra is az, hogy semmilyen szigorítást nem tud visszamenőleges hatállyal életbe léptetni.
Hozzátette,
ez az intézkedéscsomag így már nem tudja megakadályozni a korábban kiengedett, utcákon szabadon mászkáló 70, és a hamarosan idő előtt szabaduló 200 terrorista társadalmat veszélyeztető jelenlétét.