Előzőleg Dél-Korea arról tájékoztatta Izraelt, hogy egy helyi turistacsoport kilenc tagjáról, akik februárban egyhetes körutat tettek Izraelben és Ciszjordániában, kiderült, hogy hordozói a járványt okozó Covid-19 koronavírusnak.
A dél-koreai turistáknál hazatérésük után diagnosztizálták a kórt.
Közben az izraeli média arról adott hírt, hogy egy dél-koreai repülőgépet, amely szombat este szállt le a Ben Gurion repülőtéren, utasaival együtt visszairányítanak Szöulba, miután fedélzetéről 12 izraeli állampolgárt evakuáltak és karanténba helyeztek.
Az izraeli egészségügyi minisztérium vizsgálja, hogy a dél-koreai turisták megfertőztek-e a vírussal helyi lakosokat, amíg Izraelben tartózkodtak.
A minisztérium közzétette azoknak a helyeknek a listáját, beleértve jeruzsálemi és más városokbeli templomokat, ahol a dél-koreai csoport járt, és arról tájékoztatták azokat az embereket,
akik közelebbi kapcsolatba kerültek a csoporttal, hogy értesítsék a minisztériumot, és vonuljanak karanténba 14 napra.
Hasonló figyelmeztetést tett közzé a palesztin egészségügyi minisztérium is.
Izrael pénteken közölte, hogy egyik állampolgárát, aki egy 11 fős izraeli csoporttal együtt karanténban volt a Japán partjainál horgonyzó luxushajón, hazatérése után koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálták.
Ez az első megerősített eset Izraelben.
Társait karanténba helyezték. Három másik izraelit Japánban gyógykezelnek, miután elkapták a vírust a luxushajón. A palesztin területeken eddig nem találtak fertőzöttet.
Iráni illetékesek szombaton egy hatodik koronavírusos beteg haláláról számoltak be. Ali Agazadeh, Markazi tartomány kormányzója arról tájékoztatta a hivatalos IRNA hírügynökséget, hogy egy, az elmúlt napokban Arak városában meghalt betegen végzett teszt pozitívnak bizonyult. Szombaton korábban a helyi egészségügyi hatóságok azt közölték, hogy
eddig öten haltak meg koronavírus-fertőzés miatt,
és 10 újabb megbetegedés történt Iránban. Arra nem tértek ki a hatóságok, hogy a hatodik haláleset ez utóbbiak közül került-e ki.
Iránban legkevesebb négy különböző városban történtek megbetegedések, a fővároson, Teheránon kívül Kumban, Arakban és Rastban.
Salát Gergely Kína-kutató szombat este az M1 csatornán azt mondta, a koronavírus miatt elsősorban a turizmus csökkent, de a termelés is visszaesett.
A holdújévkor hazatért munkásoknak - akik körülbelül 400 millióan vannak - már két hete fel kellett volna venniük újra a munkát az üzemekben, de ez nem történt meg a betegség miatt. Mivel külföldi cégek is tartanak fenn gyárakat Kínában, így a termelés visszaesése ezeket is érinti.
A probléma semmiképpen nem áll meg Kína határainál
– mondta.
A hosszú távú hatások között szerepelhet még a bizalom visszaesése a befektetők között, ami Kínát súlyosan érintheti.
Mivel a kínai városi középréteg voltaképpen "szobafogságon" van, a helyi fogyasztás is visszaesett, üresek az éttermek és a boltok.
„Ha ennek a fertőzésnek néhány héten vagy hónapon belül vége van, akkor ugyanúgy, mint a 2003-as SARS-járvány idején, lesz egy rövidtávú visszaesés, de utána rögtön visszapattan a gazdaság, és a gazdasági szereplők behozzák a kiesett termelést, meg a kiesett fogyasztást. Ha viszont a vírus sokáig megmarad, vagy világjárvánnyá alakul, akkor annak hosszú távú hatásai lesznek a gazdaságra" – mondta a kutató.
Szerinte már az idei kínai gazdasági kilátások is romlottak: a tervezett 5-6 százalék helyett csak 4,5 százalékos növekedést jósolnak, ami ott komoly visszaesésnek számít.