Khalilzad pastu nyelvű Twitter-üzenetében úgy vélte, az elkövetés módja a terrorszervezetre utal, amely már korábban jelét adta, hogy előszeretettel hajt végre a fentiekhez hasonló, rettenetes akciókat civilek ellen.
Az Iszlám Állam fenyegetést jelent az afgánokra és az egész világra
- áll az üzenetben.
Figyelmeztetett arra is, hogy a terroristák igyekeznek megtorpedózni a tálibok és az afgán kormány közti béketárgyalásokat, és olyan vallási alapú feszültséget létrehozni az országban, amilyen Szíriában és Irakban alakult ki.
A terrorszervezet a héten már jelentkezett a klinika ellen egy napon, Nangarhar tartomány keleti részén egy temetési menetben elkövetett terrortámadás elkövetőjeként, amelyben 34-en haltak meg.
A Kabul síita negyedében lévő klinika elleni terrortámadás elkövetőjeként egyetlen csoport sem jelentkezett,
azonban az Iszlám Állam többször hajtott végre terrortámadást civilek, elsősorban a síita muszlim kisebbség ellen.
A tálibok elítélték a klinika elleni támadást, és aljas, embertelen tettnek nevezték az akciót.
A támadás után nem sokkal Asraf Gáni afgán elnök bejelentette, hogy a hadsereg újrakezdi műveleteit a tálibok ellen, akiket azzal vádolt, hogy nem fogadták el Kabulnak a tűzszünetre és az erőszakos cselekmények felfüggesztésére vonatkozó felhívásait.
A klinikát üzemeltető Orvosok Határok Nélkül felfüggesztette a klinika működését, de az ezt bejelentő közlemény hozzáteszi, a támadás kivizsgálása után folytatják munkájukat.
A tálibok és az Egyesült Államok képviselői Dohában február 29-én - Khalilzad közvetítésével - békemegállapodást írtak alá, amely előírja egyebek között a tálibok és az afgán kormány közötti béketárgyalások megindítását is. Az egyezmény felszólítja a radikálisokat az erőszakcselekmények leállítására is. Noha a tálibok ennek nem tettek eleget, felfüggesztették a külföldi csapatok elleni akciókat.