A The Daily Caller című jobboldali portál és az ABC televízió szerint Richard Grenell - aki ügyvezető igazgatói posztja mellett megtartotta az Egyesült Államok németországi nagyköveti megbízatását is - feloldja az egykori kiszivárogtató kormányzati tisztségviselők adatainak titkosságát.
Az Obama-kormányzat munkatársai
2017 elején kiszivárogtatták a The Washington Post című lapnak a Flynn és az akkori washingtoni orosz nagykövet, Szergej Kiszljak közötti telefonbeszélgetések részletes leiratát.
Az ABC televízió értesülései szerint Grenell még a múlt héten az igazságügyi minisztériumban járt, hogy megvitassa a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát. Erre - a The Daily Callernek nyilatkozó, de neve elhallgatását kérő hírszerzési szakember szerint -"nagyon rövid időn belül" sor kerülhet.
Elemzők emlékeztetnek rá: nem törvényellenes, hogy magas rangú amerikai tisztségviselők információkat kérjenek megfigyelt amerikai állampolgárokról, az azonban
törvényellenes, hogy titkosított információkat adjanak ki a sajtónak
. Az illetékes igazságügyi szervek egyelőre vizsgálják, hogy az Obama-kormányzat munkatársai közül szivárogtatta-e ki valaki a Flynn-Kiszljak telefonbeszélgetés titkosított leiratát. Ezt a dokumentumot a The Washington Post 2017. január 12-én jelentette meg, s részben erre is hivatkozva indította meg a nyomozást Flynn ellen a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).
Michael Flynn a jelenlegi, Donald Trump elnök vezette kormányzat első nemzetbiztonsági tanácsadója volt, akit a 2016-os amerikai választási folyamatba történt orosz beavatkozással kapcsolatos vizsgálat keretében hallgattak meg többször is. Az ügyészek hamis tanúzás miatt kívántak vádat emelni ellene, de az igazságügyi minisztérium a múlt héten bejelentette, hogy
visszavonja a vádemelésre vonatkozó előterjesztést.
William Barr igazságügyi miniszter a múlt héten a CBS televíziónak adott interjújában azzal indokolta a tárca döntését, hogy az FBI "csapdát állított'" Flynn-nek. A tárcavezető azt is leszögezte: semmi törvényellenes nem volt Flynn és Kiszljak beszélgetésében.
Robert Grenell az elmúlt hetekben az orosz beavatkozásra vonatkozó nyomozás több dokumentuma titkosságának feloldását ígérte. A hírszerzés csúcsvezetője nyomást gyakorolt Adam Schiff demokrata párti képviselőre, a képviselőház hírszerzési bizottságának vezetőjére is annak érdekében, hogy a bizottság hozza nyilvánosságra az orosz beavatkozásra vonatkozó, általa vezetett vizsgálatok 53 titkosított dokumentumát.
A DNI hivatalosan nem reagált a titkosítások feloldásáról szóló információkra.