A Maszolnak nyilatkozó Csoma Botond Kolozs megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti szakbizottság titkárának javaslatára a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI-belföldi titkosszolgálat-szerk.) jövő hétre jelentést kell tennie arról, hogy tájékoztatta-e Klaus Iohannis államfőt olyan információkról, amelyek alapján Iohannis Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezete kapcsán magyargyűlölő beszédet mondott.
A május 15-ét követő héten Eduard Hellvig (aki zilahi születésű és részben magyar származású, de magát románnak tartja)
SRI-igazgatónak is meg kell jelennie a testület előtt, hogy magyarázatot adjon arra, átadott-e erre vonatkozó információkat Iohannisnak, amire az elnök ezt a rendkívül súlyos kijelentését alapozta.
Csoma Botond javaslatát a nyolctagú testület 5:3 arányban megszavazta; a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – melynek Iohannis korábban elnöke volt – két képviselője és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által delegált tag ellene szavazott.
A magyar politikus ezzel kapcsolatosan a következőket mondta: „a PNL álláspontja nem lepett meg, tudtam, hogy mindent meg fognak tenni Iohannis védelmében: olyasmiket mondtak, hogy ez nem a bizottság hatáskörébe tartozik, vagy a szabályzatnak ellentmond az, hogy ebben a témában behívjuk a hírszerzés igazgatóját, holott a bizottság igenis behívhatja. Különösen, hogy az államfő Romániában a legtájékozottabb ember, és precedens nélküli az, hogy egy hivatalban lévő államfő olyat mondjon, hogy a Képviselőház elnöke, egy magas rangú állami tisztségviselő erről tárgyal az RMDSZ-szel és Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Ez egy nagyon súlyos vád" – fűzte hozzá.
A képviselő szerint viszont
indokolt a hírszerzéssel is tisztázni ezt a kérdést, mert az államfő kijelentése indulatokat gerjesztett a magyar közösség ellen, mind ahogy a magyar nyelvet használta, mind tartalmilag.
Azt sugallta, hogy a magyarok még mindig abban spekulálnak, hogy elvegyék Romániától Erdélyt
– tette hozzá a magyar politikus.
Az USR képviselője, a Bákó megyei (Csángóföld-szerk.) Lucian Daniel Stanciu-Viziteu Csoma elmondása szerint kijelentette, hogy szerinte nem kellene behívni a titkosszolgálat igazgatóját, sőt azt sem kellene vizsgálni, mire alapozta Iohannis a kijelentését, helyette azt kell kideríteni, hogy „a magyar kormány milyen revizionista szervezeteket támogat Erdélyben", mert ő úgy tudja, hogy „Trianon óta ez állampolitika Magyarországon".
Az RMDSZ-es politikus visszautasította az USR képviselőjének hangulatkeltését, hozzátéve, hogy
az autonómiatörekvés nem jelent revizionizmust.
Lucian Stanciu-Viziteu szerint mindezek ellenére „azt is meg kellene vizsgálni, hogy az RMDSZ milyen kapcsolatban áll különböző revizionista szervezetekkel", de
az USR-s képviselő Csoma Botond kérésére egyetlen ilyen szervezetet sem tudott megnevezni.
A magyar képviselő leszögezte: a parlamenti felügyelőbizottság döntése kötelező a titkosszolgálat igazgatójára nézve, és eddig még a hírszerzés egyetlen korábbi vezetője sem vonta ki magát a meghallgatás alól.
Lucian Stanciu-Viziteu még múlt szerdán jelentette be a közösségi oldalán, hogy elutasítja az erdélyi magyarság jogegyenlőségét és Székelyföld autonómiáját.
Egy egészen új típusú álhírt gyártva azt állította, hogy a székely autonómiára irányuló törvénytervezet igazából Orbán Viktor ötlete.
Majd leszögezte, hogy
az USR-nek soha egyetlenegy képviselője sem fogja támogatni Székelyföld autonómiáját, noha a magyarországi Momentum politikusai tavaly ősszel (amikor az USR jelöltje mellett kampányoltak) azt állították, hogy az USR garantálná a magyar kisebbség jogait.
Lucian Stanciu-Viziteu hangsúlyozta, ha más pártok politikusai mégis megszavaznák az autonómiát, akkor (a Fekete-Győr András által kisebbségbarátnak beállított) USR azt azonnal megtámadja az Alkotmánybíróságon.
Majd bejegyzése végén, a román alkotmány első cikkelyét idézve kiemelte, hogy szerinte Románia nemzetállam, így az autonómia alkotmányellenes.
Tehát az USR-s politikus véleménye alapján az a Románia, ahol hivatalosan 19 őshonos nemzeti kisebbségi közösséget ismernek el, a román etnikumúak kizárólagos nemzetállama.
Stanciu-Viziteu szakmáját tekintve egyébként nem alkotmányjogász, hanem informatikus, és az önéletrajza alapján soha nem folytatott jogi tanulmányokat.
Cătălin Drulă, az USR képviselőházi frakciójának a vezetője a párt hivatalos Facebook-oldalán arra hívta fel nacionalista követői figyelmét, hogy
meg lett az eredménye a pártja nyomásgyakorlásának, ugyanis a PSD és a PNL elővett két olyan, az RMDSZ által ezelőtt 16 évvel benyújtott autonómiatervezetet, amely több jogot adna a magyar kisebbségnek.
A tervezetek egyébként nem területi, hanem személyelvű, kulturális autonómiáról szólnak.
Cătălin Drulă elmondása alapján
a Szenátus az USR javaslatára vette elő a 2004-es javaslatokat.
Ezeket kedden az USR politikusainak a támogatásával a Szenátus 121:9 arányban le is szavazta.
Az RMDSZ-en kívül egyik párt sem támogatta a tervezeteket.
Hogy teljes legyen a Momentum román testvérpártjának az öröme, szerdán a Képviselőház újabb kisebbségi nyelvhasználatot garantáló törvénytervezetet utasított el.
Cristian Seidler USR-es parlamenti képviselő kürtőskalácsos posztban tudatta híveivel, hogy ő mennyire elutasítja Székelyföld autonómiáját, ami szerinte (is) alkotmányellenes.
A magyar nyelv kigúnyolása mellett az USR ifjúsági szervezete, az USR Tineret is bejelentette, hogy
nem támogatja az autonómiát, valamint azt, hogy az alkotmányellenes.
Az USR Tineret egyébként partnerszervezete a Momentum ifjúsági tagozatának, a TizenX-nek; tavaly decemberben közös rendezvényen is vettek részt, ahol megjelent az előbb említett Cristian Seidler is.