"Továbbra is nyomást gyakorlunk a kínai hatóságokra annak érdekében, hogy elárulják, hol tartják fogva (a fiatalembert), és hogy engedjék szabadon. Nem a kínaiak joga kiválasztani a dalai lámát sem, de a következő pápát sem" - jelentette ki újságíróknak nyilatkozva Sam Brownback, az amerikai külügyminisztériumnak a vallásszabadság ügyeivel foglalkozó tisztségviselője.
A jelenlegi, 14. dalai láma, az indiai száműzetésben élő Tendzin Gyaco mint a legfőbb tibeti buddhista vallási méltóság
1995-ben választotta ki egy hatéves kisfiú, Gedun Csöki Nyima
személyében a második számú vallási méltóságnak, a pancsen lámának a 11. reinkarnációját. Miután ezt Tibetben kihirdették, a kínai hatóságok eltüntették a fiút, és azóta ismeretlen helyen tartják, megakadályozandó, hogy a tibetiek őt is Indiába szöktessék.
A tibeti buddhisták szerint a mindenkori dalai láma maga választja meg újjászületése helyét, és hogy kiben fog újjászületni, majd halála után a vezető lámák keresik meg a konkrét személyt. A következő pancsen lámát viszont a dalai láma választja ki. Kína vitatja ezt az újjászületésre alapozott utódlási rendszert, és
magának követeli a jogot a címek adományozására.
A kínai vezetés ezért még 1995 novemberében egy más módon "megtalált" kisfiút nevezett ki pancsen lámának. A dalai láma viszont ezt nyilvánította érvénytelennek.