Európa több országában - a külföldről hazaérkezők miatt- ismét látványosan romlanak a járványügyi adatok, így több országban figyelmeztetést adtak ki a hatóságok.
A legfőbb gondot a tengerparti nyaralások jelentik. A zsúfolt strandokon sokan fertőződnek meg, aztán hazatérve behurcolják a vírust saját országukba. Különösen kritikus a helyzet Spanyolországban, ahol az átmeneti javulás után augusztusban már többször napi 3 ezer feletti új esetszámot regisztráltak. Ahogy megírtuk, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök elhibázott védekezése miatt Spanyolország elsőszámú gócpont lett. A legveszélyesebbek a legnépszerűbb nyaralóhelyek, különösen Barcelona és környéke.
Miután Németország utazási korlátozást adott ki Spanyolországra, valamint Mallorca és Ibiza szigetére, az osztrák kormány is figyelmeztetett: a külföldi nyaralásokkal nő a fertőzésveszély. Rudolf Anschober egészségügyi miniszter bejelentése értelmében a Horvátországból érkezőknek 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet kell bemutatniuk, vagy 48 órán belül Ausztriában kell elvégezniük a vírustesztet. Ennek elősegítésére az osztrák egészségügyi minisztérium több mint 40 laboratórium nevét és elérhetőségét adta meg honlapján.
Nem volt véletlen az osztrák kormány intézkedése, hiszen a hivatalos horvát adatok szerint a legtöbb új esetet a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták. A zágrábi esetek is a tengerparthoz kötődnek - vagyis onnan visszatérőket regisztráltak koronavírussal. A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, és a fiatalok a koronavírus legfőbb terjesztői.
Az ORF internetes oldalán közzétett beszámolójában azt írja: hiába kérték a horvátok, hogy a figyelmeztetés csak a koronavírus által különösen sújtott régiókra terjedjen ki, Ausztria kedden ezt megtagadta. Az osztrák kormány fenntartva korábbi álláspontját leszögezte: az utazási figyelmeztetés továbbra is Horvátország egész területére érvényes.
A Kronen Zeitung keddi cikkében pedig azt emeli ki, hogy azok, akik az utazási figyelmeztetés ellenére elutaznak Horvátországba, ott megfertőződnek koronavírussal, és emiatt nem jelennek meg (nyaralásukat követően) munkahelyükön, nem jogosultak táppénzre. A lap azt is kiemeli, hogy azok, akik nem tartják be a társadalmi távolságtartás szabályait, a higiéniai szabályokat, illetve nem hordják a maszkot, súlyos gondatlanságot követnek el.
Pánik az osztrákoknál
Valóságos pánik uralkodott el a külföldön nyaraló osztrákok körében az egészségügyi miniszter bejelentését követően. A figyelmeztetés hírére mintegy 40 ezer osztrák szakította meg horvátországi nyaralását, ami miatt több kilométeres kocsisorok alakultak ki Szlovénia és Ausztria határán.
Bécs augusztus 21-ig ingyenes koronavírustesztet biztosít mindazoknak, akik augusztus 7. és 16. között tértek vissza Horvátországból. A tesztelést a tünetmentes utazók is igénybe vehetik, személyesen vagy a kijelölt autós tesztelőállomásokon.
Az osztrák egészségügyi minisztérium szombati közlése szerint azon a napon négy és fél hónapos csúcson volt az újonnan regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma az országban. Ennél is nagyobb gond, hogy az újonnan regisztráltak közül nagyjából minden harmadik külföldi nyaralásból tért haza.
A helyzet annyira rossz, hogy Sebastian Kurz osztrák kancellár vasárnap aggodalmát fejezte ki a fertőzöttek számának három hete tartó emelkedése miatt. "A koronavírus autóval érkezik a határokon át Ausztriába, ezért szigorúbb határellenőrzést kell bevezetni" - jelentette ki vasárnap, felszólítva a lakosságot a maszkviselésre és a biztonsági előírások szigorú betartására.
Németország ismét drasztikus intézkedéseket vezetett be a külföldi utazásokkal kapcsolatban.
Sajtóértesülések szerint Angela Merkel német kancellár - az osztrák kancellárhoz hasonlóan - aggodalmát fejezte ki a hazatérő nyaralók miatt. Keddi videóüzenetében arra figyelmeztetett,
hogy nem szabad alábecsülni a vírus erejét, így az új fertőzöttek számát.
A kialakult helyzetet fenyegetőnek tartja, ami értékelése szerint a külföldről hazatérők miatt alakult ki. "Tovább kell szorítani a gyeplőt ahhoz, hogy ne legyen ebből katasztrófa" - tette hozzá.
A német politikusok attól tartanak, hogy a koronavírusos esetek száma tovább fog emelkedni a nyári időszakot követően. Jens Spahn egészségügyi miniszter arra figyelmeztetett: "meglepő, hogy a járvány milyen gyorsan fellendült".
Későn jött meg a teszt eredménye, 120 bulizó került karanténba
Felajánlotta a lemondását Melanie Huml bajor egészségügyi miniszter, mert több elvégzett vírusteszt alanyát nem tudták azonosítani a hiányos adatfelvétel miatt. Keddtől 120 embernek kell karanténba vonulnia Dél-Németországban, mert részt vettek egy Olaszországból hazatért barátjuk születésnapi bulijában. Az egyik német orvosi szervezet a tartományonként eltérő óvintézkedések és szabályok egységesítését követelte a történtek miatt.
Szintén súlyos a helyzet Olaszországban. Miután három egymást követő napon is több mint ötszáz új fertőzöttet találtak, a kormány új járványügyi szabályokat vezetett be. Innentől be kell zárni a diszkókat és éjszakánként maszkot kell viselni a közterületeken. A kötelező maszkviselés este 6 óra és reggel 6 óra között van érvényben azokon a helyeken, ahol tömegek alakulhatnak ki az utcákon. A bezárás pedig a szabadtéri diszkókra és éjszakai klubokra is vonatkozik.
Korábban több ország, köztük Ausztria, Olaszország, Csehország és Szlovénia is jelezte, hogy több fiatal tért vissza úgy horvátországi nyaralásáról, hogy megfertőződött a SARS-CoV-2 vírussal. Olaszország is kötelezővé tette a Horvátországból érkezők számára a koronavírustesztet, amely nem lehet régebbi 72 óránál, vagy a beutazás után 48 órán belül PCR-tesztet kell végezni Olaszországban, ez alól nem képeznek kivételt az olasz állampolgárok sem.
Merkely Béla már hónapokkal ezelőtt a külföldi utazások veszélyeire figyelmeztetett.
Külföldről behurcolt koronavírussal bármikor, akár már nyáron is lehet újabb járványt okozni Magyarországon
- nyilatkozta a Semmelweis Egyetem (SE) rektora, a klinikai járványelemző munkacsoport vezetője a Kossuth rádió júliusi adásában.
Akkor kiemelte, Magyarországon jó a helyzet, azonban a vírus behurcolását kell megakadályozni. Egy májusi, országos, reprezentatív kutatás eredményeire hivatkozva ismertette, hogy "igen tekintélyes a tünetmentes vagy kevés tünettel járó esetek száma, tehát szűrni kell, mégpedig a magas rizikójúakat". Ebben a körbe sorolta az ukrán, a román, a szerb határ környékén lakókat, és a külföldről érkező magyarokat és külföldieket.