Hivatalosan is Mike Pence a republikánusok alelnökjelöltje

PENCE, Mike
Charlotte, 2020. augusztus 24. Mike Pence amerikai alelnök felszólal az amerikai Republikánus Párt elnökjelölt-állító konvencióján az észak-karolinai Charlotte városában 2020. augusztus 24-én, a négynapos esemény kezdőnapján. MTI/EPA/AP/Chris Carlson
Vágólapra másolva!
A Republikánus Párt hivatalosan is Mike Pence-t jelölte alelnökjelöltnek szerdán, az elnökjelölt-állító konvenciójukon. Három nappal korábban jelentették be azt is, hogy Donald Trump jelenlegi elnököt jelölik az Egyesült Államok elnökének.
Vágólapra másolva!

Mike Pence (aki jelenleg is az amerikai alelnök) mondta el a konvenció záróbeszédét a Baltimore melletti Fort McHenry erődnél, amely szimbolikus hely az amerikaiak számára: itt zajlott le 1814-ben az a csata, amelyben a britek vereséget szenvedtek. Ez a csata ihlette meg az amerikai himnuszt. Pence záróbeszéde után a kivilágított erődnél személyesen is megjelent Donald Trump amerikai elnök és a first lady, Melania Trump.

A jelöltséget elfogadó beszéd bevezetőjében Mike Pence felidézte a kormányzat eddigi sikereit: az Iszlám Állam nevű terrorszervezet legyőzését, az amerikai űrhaderő létrehozását, a gazdasági eredményeket.

Az amerikaiaknak azt a kérdést kell most feltenniük maguknak, hogy

ki az a politikus, aki képes lesz ismét fellendíteni a gazdaságot a koronavírus-járvány után

- mondta Pence, megjegyezve: a demokraták múlt heti elnökjelölt-állító konvencióján Joe Biden elnökjelölt és a többi felszólaló nem fejtette ki a párt gazdasági programját. Felidézte, hogy Bernie Sanders vermonti szenátor azt mondta: Biden személyében az Egyesült Államok eddig volt legliberálisabb elnöke kerülne a Fehér Házba.

Mike Pence amerikai alelnök felszólal az amerikai Republikánus Párt elnökjelölt-állító konvencióján az észak-karolinai Charlotte városában Forrás: MTI/EPA/AP/Chris Carlson

Lassulóban van a járvány

"A vírustesztek idejét éljük" - jelentette ki Pence. Elmondta, hogy lassulóban van a járvány terjedése, és a kormánynak

sikerült megmentenie emberéleteket és megvédenie a legsérülékenyebbeket.

"Joe Biden Amerikájában nem lesznek biztonságban" - fűzte hozzá.

Az ország egyes városaiban eluralkodott erőszakról szólva megjegyezte: Joe Biden ennek a múlt héten egyetlen mondatot sem szentelt. "A szobordöntögetés nem azonos a szólásszabadsággal" - jelentette ki Pence, és azt ígérte, hogy a republikánus kormány visszaállítja a törvényességet és a rendet. "Az erőszaknak véget kell érnie, legyen szó Minneapolisról, Portlandről, vagy Kenosháról. Túl sok hős halt meg a szabadságunkért ahhoz, hogy most amerikaiak egymás ellen harcoljanak" - jelentette ki.

Amerika Amerika marad-e

- hangoztatta az alelnök, és leszögezte: az elnökválasztás tétje "nem az, hogy az ország konzervatívabb lesz-e vagy liberálisabb, hanem hogy Amerika Amerika marad-e".

Az elnökjelölt-állító konvenció harmadik napjának témája a "Hősök földje" volt, és kormányzóktól törvényhozókig, Donald Trump belpolitikai stratégiai tanácsadójától és volt hírszerzési igazgatójától Amerika egyik legismertebb apácájáig és leghíresebb futballedzőjéig, valamint a korábban a demokratákat támogató rendőri szervezet vezetőjéig sokan szólaltak meg. Csaknem valamennyien méltatták az amerikaiak helytállását - a program szerint: hősiességét - is.

Donald Trump amerikai elnök és Mike Pence alelnök az amerikai Republikánus Párt elnökjelölt-állító konvencióján Forrás: MTI/EPA/AP/Chris Carlson

Kellyanne Conway, Trump belpolitikai tanácsadója, aki a héten jelentette be, hogy családi okok miatt visszavonul a politikától, és Kayleigh McEnany, a Fehér Ház szóvivője

úgy mutatta be Donald Trumpot, mint együttérző, mások bajaira odafigyelő embert.

McEnany nagyon személyes emlékeket is felidézett, amikor arról beszélt, hogy rákmegelőző mellműtétje idején Donald Trump és családja mellette állt. "Vissza kellett fojtani a könnyeimet, amikor az elnök telefonált nekem a kórházba" - mondta magánéletének egyes pillanatait megosztva a szóvivő.

Conway, aki a szüfrazsettekre - a női egyenjogúságért küzdő mozgalom tagjaira - emlékezve fehér ruhában jelent meg, beszédében azt emelte ki, hogy Trump nemcsak elnökként, hanem korábban évtizedeken keresztül üzletemberként is figyelmet fordított arra, hogy nőket helyezzen fontos döntési pozíciókba.

- jelentette ki a tanácsadó.

Kristi Noem dél-dakotai kormányzó az Abraham Lincoln elnöksége alatt dúló polgárháborúhoz (1861-1865) hasonlította az egyes amerikai városokban uralkodó jelenlegi helyzetet. Elítélte a tüntetéseken megnyilvánuló erőszakot, és azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok búcsút mondhat nagyságának, ha továbbra is "a demokraták és radikális támogatóik útján haladunk".

Mike Pence amerikai alelnök Forrás: MTI/EPA/AP/Chris Carlson

A konvención beszédet mondók közül mások is ostorozták a demokratákat. Marsha Blackburn, Tennessee állam szenátora azt fejtegette, hogy szerinte

a demokraták olyanok, mint "a kommunista Kína",

mert a koronavírus-járvány miatt lezárnák az országot és gazdaságát. Blackburn szerint Joe Biden "túl puha" Pekinggel szemben. Idézte Nancy Pelosit, a képviselőház demokrata párti elnökét, aki azt mondta: Kína szívesebben látná Bident elnöknek. "Fogadjunk, hogy ez így igaz!" - kommentálta Blackburn. A szenátornő azzal is vádolta a demokratákat, hogy megpróbálják gyengíteni a rendfenntartó erőket.

Michael McHale, az országos rendőri szervezet elnöke a Portlandban, Minneapolisban, New Yorkban, és más amerikai nagyvárosokban uralkodó zűrzavarra, az erőszakba torkolló tüntetésekre, lövöldözésekre és fosztogatásokra utalva hangsúlyozta: Biden és a demokraták nem segítettek a rendfenntartóknak. "Donald Trump a valaha volt leginkább rendőrbarát elnökünk" - fogalmazott. Elise Stefanik képviselő ugyancsak a demokratákat okolta az erőszakért, és azt mondta:

a mostani választás tétje, hogy a szélsőbaloldal kerül-e hatalomra,

vagy azok, akik Amerikát továbbra is a lehetőségek földjének látják.

A washingtoni pódiumon kerekesszékkel megjelenő fiatal Madison Cawthorn, aki Észak-Karolinában képviselőjelölt, szintén a radikális baloldaltól óvta Amerikát, és leszögezte: az amerikaiaknak most a szabadság védelme érdekében kell radikálisaknak lenniük.

Beszédet mondott még egy fekete polgárjogi aktivista, valamint a Fekete Hangok Trumpért nevű csoport szintén afroamerikai tagja is, továbbá egy kínai emberjogi aktivista.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!