A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMárton Anna
09:00VívásAnna Marton-Katherine Paredes
HUNPusztai Liza
11:15VívásLiza Pusztai-Michela Battiston
HUNSzűcs Luca
11:15VívásMartina Criscio-Luca Szucs
HUNKovács Richárd
12:20ÖkölvívásHarrison Garside-Richard Kovacs
HUNDósa Dániel
13:05VívásDaniel Dosa-Abdelrahman Tolba
HUNMagyarország
20:05VízilabdaMagyarország-Kanada
HUNMagyarország
21:00KézilabdaArgentína-Magyarország
NyílNyíl

Szemen köpte az ápolónőt egy súlyos koronavírusos beteg Franciaországban, de arra kötelezték, hogy tovább dolgozzon

Franciaország koronavírus
Strasbourg, 2020. november 13. Koronavírussal fertőzött beteget tolnak hordágyon egy mentőhelikoptertől a strasbourgi Hautepierre kórházba 2020. november12-én. A beteget a Métropole de Lyon területi önkormányzat egyik kórházából hozták, ahol már nem volt több szabad betegágy a koronavírusos betegek számára. MTI/AP
Vágólapra másolva!
Franciaországban az egészségügy változatlanul nehéz helyzetben van. Kétségtelen, már nem 60 vagy éppen 80 ezer az új beteg naponta, de több városban már nincs intenzív kezelésre alkalmas ágy, sok helyen megteltek a kórházak. És az orvosok, ápolók egyre kevésbé bírják a megpróbáltatásokat. Egy marseille-i főorvos szerint a francia egészségügyi rendszer az összeomlás pillanatában áll.
Vágólapra másolva!

A héten egy negatív rekordot is sikerült megdönteni, erről Jérôme Salomon francia egészségügyi főigazgató adott tájékoztatást november 17-i sajtótájékoztatóján.

Ez alapján Franciaországban, Európában elsőként, a Covid-fertőzöttek száma átlépte a 2 milliós határt, összesen 2 millió 36 755 megbetegedését rögzítettek a járvány kezdete óta.

A főigazgató szerint a kórházakra továbbra is óriási nyomás és teher nehezedik.

Koronavírusos beteg fekszik az intenzív osztályon a strasbourgi egyetemi kórházban 2020. november 13-án Forrás: AFP/Frederick Florin

Hiába hívja az újraélesztési osztályt az ügyeletes orvos

Akár kortörténeti dokumentumként is kezelhető az a riport, amelyet a Le Figaro újságírója a valenciennes-i kórházban készített. A francia-belga határon található 43 ezer lakosú Valenciennes-be kiküldött tudósítójuk egészen drámai riportban számolt be a helyi kórház koronavírus-osztályának mindennapjairól.

Egyedüli orvosként az éjszakai ügyeletet Dr. Céline Le Beuan látja el. Eredetileg két orvossal tervezték a szolgálatot, de a létszámhiány miatt csak egy jutott… Le Beuan most éppen 20 súlyos beteget felügyel, akik közül 15-öt a kórházban kellene tartani, de még

- mondja az orvos.

Radiológusok munkában koronavírusos beteg kezelése közben a valenciennes-i Jean Bernard kórházban még 2020. május 5-én Forrás: AFP/Francois Lo Presti

Míg a kórház vezetése helyet keres a betegeknek, az orvos hirtelen aggódni kezd egy három órával korábban érkezett beteg miatt. „A fiatalember kimerültnek tűnik, lélegeztető készülék segíti, de még így is nagyon nehezen veszi a levegőt, most épp, kissé ügyetlenül, megpróbálja magát betakarni, hogy némileg enyhítse a láz tüneteit. Még nincs 30 éves, semmiféle ismert előzmény betegsége nincs. Két napja teljesen normális volt a véroxigénszintje…és egyszer csak brutálisan lecsökkent. Ma este, Valenciennes-ben sem az intenzív, sem az újjáélesztési osztályon nincs már hely. Nem tudom, hogy hova fogom átirányítani, de harcolni fogok érte, mert szüksége van rá.” Ezt követően az orvos kétségbeesetten hívja az alig 50 kilométerre levő régiós székhely, Lille kórházát, mert úgy látja, újraélesztési osztályon kellene elhelyezni a fiatal beteget, de nem veszik föl a telefont…

Miután fogalmunk sincs, hogy kinek az állapota romlik le pillanatok alatt, folyamatosan figyelnünk kell. 50 évesnek lenni manapság veszélyes…

- teszi hozzá az orvos, utalva arra, hogy a koronavírus-járvány ezt a korosztályt sem kíméli. A betegnek végül nagy nehézségek árán sikerült a valenciennes-i kórház újjáélesztési osztályán „kiszorítani” egy helyet…

Koronavírussal fertőzött beteget tolnak hordágyon egy mentőhelikoptertől a strasbourgi Hautepierre kórházba 2020. november12-én Forrás: MTI/AP/Jean-Francois Badias

Soha ilyen nyomás alatt nem volt az újraélesztési rendszer Franciaországban

Ugyancsak drámai hangon nyilatkozott Marc Léone professzor, az Észak-Marseille-i kórház aneszteziológiai és újraélesztési részlegének vezető főorvosa is:

A valóság az, hogy a francia kórházi újjáélesztés történetében még soha nem volt ekkora nyomás alatt a rendszer. Annak a 10%-a sem történt meg soha senkivel, ami most velünk. Ehhez egy influenzajárvány egyáltalán nem hasonló, mintha egy kis hullámot hasonlítanánk a cunamihoz.

De súlyos, tragikus kérdéseket vet föl az is a Le Figaro szerint, hogy miközben a járvány előtti „normál életben” az újjáélesztési osztályok 80-90%-át balesetet szenvedők vagy a kómában levők tették ki, most csak a koronavírusos betegeknek jut hely, ha jut egyáltalán. De vajon mi lesz a többi rászorulóval?

Fertőzött beteg fekszik az egyik kórházban Párizs külvárosában 2020. november 12-én Forrás: AFP/Thomas Samson

Ugyanerről beszél Dr. Maisonneuve, a valenciennes-i kórház urológusa, amikor azt mondja, hogy a koronavírus-osztályon

Szemen köpte a dühöngő koronavírusos, de tovább kell dolgoznia

A Libération napilap értesülései szerint

a rendkívül súlyos ápolóhiány miatt nem egy esetben a fertőzött ápolószemélyzetnek folytatnia kell a munkát.

Annál is inkább, mert

az egészségügyi minisztérium semmilyen utasítást vagy útmutatót nem fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell eljárni ezekben az esetekben.

Ahány kórház, annyi eljárás… Egy grenoble-i kórház ápolónőjének elmondása alapján még kórházon belül sem egységes a gyakorlat. Náluk „az újjáélesztési osztályon 7 napos szabály van érvényben”, azaz ha egy ápoló ezen az osztályon lesz Covid-pozitív, akkor 7 napra akkor is köteles leállni, ha egyébként nincsenek tünetei.

- nyilatkozta az ápolónő a Libérationnak.

Beteget visznek be egy mobilkórházba Toulouse-ban 2020. november 9-én Forrás: Hans Lucas via AFP/Matthieu Rondel / Hans Lucas/Matthieu Rondel

Egy nantes-i kórház ápolónője a rájuk nehezedő „nyomásról” beszél, amelynek „szálai egészen az egészségügyi minisztériumig vezetnek”. „A múlt héten egy koronavírusos beteg a maszkját levéve leköpött, ekkor megkérdeztem, hogy vajon Covid-pozitívnak számítok-e, mivel a beteg a szemembe köpött”.

Azt mondták, hogy nem, mert volt rajtam maszk…, miközben a beteg a szemembe köpött

- nyilatkozta az ápolónő, majd keserűen hozzátette, hogy „mindenki attól retteg, hogy nem tudjuk tovább folytatni a munkát, leáll a rendszer, ez a helyzet több, mint abszurd”.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!