Jókora felháborodást okozott Katarina Barley német szociáldemokrata politikus, EP-alelnök azzal, hogy a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádióban múlt héten azt nyilatkozta, "a jogállamiság miatt ki kell éheztetni pénzügyileg az olyan tagállamokat, mint Lengyelország és Magyarország".
A politikus, látván, nyilatkozata mekkora port kavart, azzal próbálta megmagyarázni szavait, hogy rossz idézetet közöltek tőle: nem azt mondta, hogy Magyarországot és Lengyelországot, hanem azt, hogy Orbán Viktort kell pénzügyileg kiéheztetni.
Kovács Zoltán hétfői írásában viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy Barley-nek akadt más, hasonló jellegű megnyilvánulása is az elmúlt időszakból. A Spiegelen vasárnap este megjelent interjújában ugyanis azt nyilatkozta, hogy a magyar kormányfő az elmúlt tíz évben apránként bontotta le a jogállamiságot Magyarországon. Az államtitkár szerint nehéz eldönteni, hogy a német politikus tudatlansága, vagy a jogállamisághoz való viszonyulása a riasztóbb.
"Ismerve, hogy Barley utólag egyszer már megváltoztatta nyilatkozatát, azt állítva, hogy azokat tévesen közölték, kíváncsi vagyok, megpróbálkozik-e ezzel még egyszer" - szúrt oda a német politikusnak Kovács Zoltán, aki szerint, ha ez lett volna az első ilyen eset, akkor talán el is hitte volna azt.
Csakhogy szerinte Soros György és a nemzetközi baloldal EP-képviselői újra és újra ugyanazt a taktikát alkalmazzák. Szerinte a recept egyszerű:
Kovács Zoltán úgy látja, hogy Barley elérkezett a folyamat végére azzal, hogy felvetette az Európai Unió működési mechanizmusának módosítását. Az államtitkár szerint a sorok között kell olvasni ahhoz, hogy világossá váljon:
az Európai Parlament alelnöke szíve szerint az összes hatalmat az EP-nél koncentrálná.
Az államtitkár írása végén kiemelte, hogy az uniós szerződések egyértelműen meghatározzák a tagállamok és az uniós intézmények közötti hatáskör megosztását. "A szabályok felülírását nem szabad a politikának alávetni" - húzta alá.