A New York Post által szerdán közölt e-mailekből az derül ki, hogy Hunter Biden már egy évvel azelőtt bemutatta apját - aki akkor a demokrata Barack Obama adminisztrációjának alelnöke volt - a Burisma ukrán energetikai cég legfőbb vezetőinek, hogy Joe Biden pozíciójával visszaélve nyomást gyakorolt volna ukrán kormányzati tisztségviselőkre annak érdekében, hogy
rúgják ki a Burisma korrupciógyanús ügyeit vizsgáló főügyészt, mivel a korrupcióban érintett lehetett Hunter is, akinek az ebben játszott szerepét külön vizsgálták.
Hunter Biden 2014-től volt a Burisma igazgatótanácsának tagja, busás - havi 50 ezer dolláros - javadalmazásért, holott nem volt semmilyen cégvezetési tapasztalata, illetve nem rendelkezik diplomával az energetika területéről. (Hunter jogi tanulmányokat folytatott - szerk.)
Az még nem világos, hogy Ukrajnában végzett-e tényleges munkát, vagy csak a fizetését vette fel.
Hunter gyanús kapcsolata a Burismával, és más, rendkívül jövedelmező kínai és oroszországi oligarchákkal folytatott üzletei már korábban ismertek voltak, az azonban nem, hogy
az apját ő hozta össze az ukrán energetikai vállalat vezetőivel.
Egy 2015 májusában keltezett elektronikus levélből kiderült, hogy Vadim Pozsarszkij, a Burisma igazgatótanácsának egyik tanácsadója megköszönte Hunter Bidennek, hogy bemutatta őt az apjának.
Egy esztendővel korábban ugyanez
az ukrán tanácsadó levélben felvetette Hunter Bidennek, hogy „miként tudná latba vetni a befolyását az ukrán vállalat érdekében".
A nyilvánosságra került levelezés kapcsán a The Wall Street Journal a szerda esti kiadásában közölte: nem igazak Joe Biden korábbi állításai, miszerint soha nem beszélt a fiával annak üzleti ügyeiről.
Nem is kérdéses, hogy szaftos ügy ez, és a New York Post, valamint Trump ügyvédje, Rudy Giuliani szerint még szaftosabb lesz
- írta a The Wall Street Journal, idézve Giuliani szerdai Twitter-bejegyzését is.
Joe Biden kampánystábja persze tagadni próbálja a tényeket, szerintük a demokraták elnökjelöltjének nem voltak közvetlen kapcsolatai a Burismával, ami a nyilvánosságra került levelek tükrében nonszensz.
Andrew Bates, a Biden-kampány szóvivője ezzel kapcsolatosan azt mondta: nem kívánnak reagálni a levelekben foglalt tartalomra, mert a New York Post nem kérdezte meg erről az ő véleményüket.
2018 januárjában egyébként készült egy felvétel a Külügyi Tanács egyik rendezvényén, ahol
Joe Biden nevetgélve mesélte el a közönségnek, hogyan zsarolta meg - az Egyesült Államok alelnökeként - az ukrán vezetést:
követelte a Burisma korrupciós ügyeiben vizsgálódó főügyész eltávolítását, Kijev tudomására hozva, hogy ellenkező esetben az amerikai kormányzat nem adja meg az ukrán kormányzat által kért egymilliárd dolláros hitelt. Ez a felvétel pedig cáfolja Biden kampánystábjának a mostani „érvrendszerét", illetve alátámasztja a nyilvánosságra került mailek tartalmát.
A New York Post arról is informált, hogy
birtokukba került egy 12 perces szexvideó, amelyen az látható, hogy Hunter egy ismeretlen nővel szexel, közben pedig cracket szív.
A lap szerint szexképek is vannak a birtokukban, de ezekről részleteket még nem osztottak meg.
Először a Twitter, majd pedig a Facebook is elutasította Hunter Biden leveleinek közlését, a Twitteren nemcsak magukat a leveleket, de még az erről szóló cikkeket sem lehet megosztani, vagy retweetelni. A nyílt cenzúrára emlékeztető, a választások befolyásolására irányuló döntés azonban az óriáscég vezetőségén belül is vitát okozott, szerda este Jack Dorsey, a Twitter elnök-vezérigazgatója közleményt adott ki, amelyben
elhibázott döntésnek minősítette a saját cége által gyakorolt cenzúrát.
A NY Post gazdasági rovata vezetőjének, Noah Manskar-nak a Twitter-fiókját zárolták, arra hivatkozva, hogy a Biden-ügy levelezései feltört (meghackelt) adatbázisokból származnak (noha erre semmilyen bizonyíték nincs), ez pedig sérti a közösségi oldal alapelveit.
A lap egy felelős szerkesztője, Sohrab Ahmari szerint
a Twitter információs hadviselést folytat ellenük, amit <
A Fox News a cenzúra miatt megkereste a Twittert, az óriáscég azt írta válaszában, hogy feltört adatbázisokból származó információkat náluk nem lehet közzétenni.
Josh Hawley, Missouri állam republikánus szenátora a Facebooknak írt levelet, amelyben számon kérte a cenzúrát és a választásokba való beavatkozást. Választ még nem kapott rá.
Ken Buck, Colorado állam republikánus képviselője levélben fordult az Igazságügyi Minisztériumhoz, hogy
vizsgálják ki a Twitter és a Facebook által gyakorolt cenzúrát, illetve próbáljanak meg a jövőben fellépni az ilyen jellegű, diktatúrákra emlékeztető véleményterror ellen.
Az Iowában kampányoló Donald Trump elnök a nagygyűlésen reagált a nyilvánosságra került legújabb információkra:
Egyértelműen láthatjuk, hogy Joe Biden korrupt politikus, akinek nem is lenne szabad megengedni, hogy induljon az elnökválasztáson.
Egy másik tweetjében Trump gratulált a NY Post bátor újságíróinak, amiért leleplezték Biden legújabb korrupciós ügyét. Véleménye alapján
„Biden mindig is korrupt politikus volt".
Egy következő bejegyzésében az amerikai elnök
elítélte a Twitter és a Facebook cenzúráját, „szörnyűnek" minősítve azt, majd újra felhívta a figyelmet Joe és Hunter Biden korrupciós ügyeire.
Szerda este a Fehér Ház szóvivője, Kayleigh McEnany közölte:
a Facebook és a Twitter is cenzúrázta, nem engedte közzétenni a Joe Bidenre nézve terhelő dokumentumok megosztását.
McEnany közzétette a Twitter-fiókján megjelent feliratot. „Az ön fiókját zárolták" - jelezte a közösségi médium. Később arról tweetelt, hogy
el kell utasítani a cenzúrát, Amerikában nem lehet ilyet tenni, sem a Twitternek, sem a Facebooknak.
Frissítés:
Felfüggesztették Donald Trump amerikai elnök újraválasztási kampányának hivatalos Twitter-fiókját is - jelentette a Politico című lap Michael Hahnra, a Trump-kampány közösségi médiával foglalkozó munkatársára hivatkozva csütörtökön.
A felfüggesztés indoklása - Hahn közlése szerint - az volt, hogy megsértették a Twitter "magán jellegű információkra vonatozó szabályozását". A fiók egyik bejegyzésében ugyanis hazugnak nevezték Joe Biden demokrata párti elnökjelöltet, aki a megfogalmazás szerint évekre visszaveti az országot.
A bejegyzéshez linket is csatoltak, amely egy videóhoz vezetett. A videó a New York Post című lap szerdán megjelentetett cikkéhez kapcsolódik.
Közben kiderült:
a New York Posthoz úgy jutottak el az e-mailek, hogy Hunter Biden még 2019 áprilisában elvitte a három laptopját javításra egy Delaware államban található szervizbe, de soha nem ment értük.
A NY Postnak és a Fox Newsnak is nyilatkozott a laptopszerviz tulajdonosa, John Paul Mac Isaac.
A tulajdonos azt mondta, hogy jelen volt a szervizében, amikor tavaly áprilisban egy Hunter Bidenre külsőleg nagyon emlékeztető férfi bement oda, és otthagyott három darab elromlott laptopot. Szerinte
a férfi Hunter Biden kellett, hogy legyen, mivel úgy nézett ki, mint ő, de a személyét illetően ezt nem tudja 100 százalékra biztosan megerősíteni.
A három laptop közül csak egyet sikerült megjavítani – egy MacBook Pro típusút – amelynek a merevlemezét lemásolta az adatok megmentése érdekében. Hunter azonban a 90 napos határidő letelte után sem ment a laptopért, így fizetni sem tudott érte, John Paul Mac Isaac pedig próbálta felvenni vele a kapcsolatot, de nem járt sikerrel. Ezért 2019 júniusában vagy júliusában – erre már nem emlékszik pontosan – megnézte, hogy mi van a merevlemezen.
Ekkor talált rá az ukrán levelezésre, rengeteg fotóra, amelyek a Biden családról készültek, illetve a szexvideóra, amin Hunter cracket szív.
A történekről tavaly szeptemberben értesítette az FBI-t, akiknek átadta a merevlemezt.
A New York Posthoz vélhetően az FBI-on keresztül szivárogtak ki az információk, de ebben az újságírók segítségére lehetett John Paul Mac Isaac is.
Szinte biztosan kijelenthető, hogy további mailek és fényképek fognak a sajtóban megjelenni a Biden-klánról, talán az orosz és kínai oligarchákkal folytatott üzleti tevékenységükről is, amely főképp azért lehet érdekes, mert a demokraták már negyedik éve Trumpot vádolják – hamisan – azzal, hogy az oroszokkal ápol homályos kapcsolatokat. Nemrég kiderült, hogy ennek a vádnak, és a rá épülő, lejárató kampánynak a hátterében Hillary Clinton áll, Obama pedig tudott erről.
Az eddig nyilvánosságra került adatok nagyon negatív hatással lehetnek Biden kampányára, nem véletlenül próbálják a közösségi oldalak cenzúrázni ezek tartalmát,
hiszen a Twitter és a Facebook tulajdonosi köre szorosan össze van fonódva a demokraták oligarcháival, tehát Biden bukása az ő bukásuk is lenne, ráadásképpen fény derülne a különböző korrupciógyanús ügyeikre, amelyeknek a szálai Kínába, Ukrajnába és Oroszországba vezethetnek.
A Videán elindult a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián John McCain-díjat nyert Mártonffy Balázsnak, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusának sorozata az amerikai elnökválasztásról. A kutató az Egyesült Államok fővárosának rangos egyeteme, a washingtoni American University nemzetközi közszolgálati karán szerzett PhD-fokozatot 2019-ben. Íme, a második videó: