Az amerikai JAMA Network Open tudományos lapban közölt tanulmány a bostoni Massachusetts General Hospital (MGH) kutatói vezetésével készült.
A kutatók 127 várandós nőt vizsgáltak, akik a terhesség harmadik harmadában voltak.
Április 2. és június 13. között három bostoni kórházban ápolták őket.
A részvevők közül 64-nek lett pozitív a koronavírustesztje, közülük egyikük vérében, valamint a köldökzsinórvérben sem találtak vírust,
annak ellenére, hogy az anyák légzőszerveiből vett mintákban találtak.
A vírusnak nem volt nyoma a méhlepényben és arra sem volt bizonyíték, hogy az újszülötteket megfertőzték volna.
Az amerikai kutatók azt gyanítják,
nemcsak azért, mert az anyai vérben nem volt vírus, hanem azért is, mert az a két fő molekula, amelyeket az új koronavírus a sejtbe lépéshez használ, a méhlepényben gyakran nem együtt helyezkedik el.
A legtöbb fertőzött anya szervezetében kialakult az ellenanyag a SARS-CoV-2 fehérjéi ellen, de a méhlepényen keresztül az újszülöttbe szignifikánsan kevesebb jutott belőlük, mint az influenzára válaszul kialakult ellenanyagokból.
Andrea Edlow, az MGH anya-magzat specialistája, a Harvard Orvostudományi Egyetem szülészet-nőgyógyászat és reprodukciós biológiai professzora, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy
mivel a harmadik harmadban történő SARS-CoV-2-fertőzéseknél kevés ellenanyag jut át a magzatba, ezért ennek figyelembe vételével kellene a várandósok vakcinációját meggondolni.