Figyelmeztető lövést adott le egy orosz hadihajó, London cáfol

HMS Defender hadihajó Brit Királyi Haditengerészet
The British ship HMS Defender is seen docked in a Cypriot port in Limassol on November 26, 2014. The HMS Defender is supporting US forces as they carry out air strikes against Islamic State (IS) group militants in Syria and Iraq. AFP PHOTO / PIO / STAVROS IOANNIDES === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / PIO / STAVROS IOANNIDES" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS === (Photo by STAVROS IOANNIDES / PIO / AFP)
Vágólapra másolva!
Figyelmeztető lövéseket adott le egy határsértő brit romboló felé egy orosz őrhajó a Fekete-tengeren - közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium. Ezt cáfolta a brit védelmi minisztérium.
Vágólapra másolva!

Egy SzU-24M típusú repülőgép később figyelmeztető bombavetést hajtott végre a romboló útvonalán, amely ezt követően elhagyta Oroszország területi vizeit - közölte az orosz védelmi minisztérium. Azonban erre válaszul, szerdán London is megszólalt az ügyben, és a brit védelmi minisztérium cáfolta az esetet, szerintük a Defender nevű brit romboló nem kapott figyelmeztető lövéseket.

Három kilométer mélyen hatolt be az orosz felségvizekre

A moszkvai tájékoztatás szerint az orosz Fekete-tengeri Flotta a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) határőrszolgálatával közösen határsértő hajót fordított vissza.

Az orosz katonai tárca szerint

a Defender romboló a Fekete-tenger északnyugati részsén, a Fiolent-fok közelében közép-európai idő szerint 10 óra 52 perckor sértette meg a határt,

és három kilométer mélyen hatolt be az orosz felségvizekre. A brit hajó a tájékoztatás értelmében nem reagált arra a figyelmeztetésre, hogy fegyvert fognak használni ellene.

Az őrhajó 11 óra 06 perckor és 11 óra 08 perckor adott le figyelmeztető lövést, a figyelmeztető bombavetés 11 óra 19 perckor történt, a brit romboló 11 óra 19 perckor hagyta el az orosz felségvizeket.

Incidensek előfeltételei jönnek létre

Valerij Geraszimov vezérkari főnök szerdán, még az incidenst megelőzően, a IX. moszkvai nemzetközi biztonsági konferencián arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei hadihajóinak manőverei az orosz határok közelében

– Ily módon incidensek előfeltételei jönnek létre, ami nem kedvez a katonai feszültség csökkentésének – mondta Geraszimov.

A tábornok példaként hozta fel, hogy 2020. október 13-án a Dragon irányítható rakétákat hordozó brit romboló Szevasztopoltól 2 kilométerre nyugatra megsértette az orosz felségvizeken való békés áthaladás jogát azzal, hogy a fegyverzetirányító és légi célfelderítő radarjait az áthaladás közben sugárzásra kapcsolta.

Geraszimov felidézte továbbá, hogy az amerikai John McCain rombolóhajó november 24-én a Japán-tenger északnyugati részén, a Nagy Péter-öböl közelében, Vlagyivosztoktól 93 kilométerre délre, megsértette az orosz államhatárt, 2,4 kilométerre behatolva az orosz felségvizekre.

A vezérkari főnök kifogásolta, hogy jelentősen megnőtt a NATO-országok haditengerészeti aktivitása az orosz határok közelében.

– A Fekete-tengeren és a Balti-tengeren gyakorlatilag állandó jelleggel nagy hatótávolságú, nagy pontosságú rakétafegyverekkel felszerelt hajók tevékenykednek, valamint felderítő, járőröző és csapásmérő repülőgépek, valamint drónok repülnek – mondta.

Moszkva akarja, hogy fújják le a tervezett hadgyakorlatot

A washingtoni orosz nagykövetség kedden a Twitteren arra szólította fel az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy mondják le a június 28.-július 10. között Ukrajna területén és a Fekete-tenger medencéjében Sea Breeze - 2021 kódnéven megtartandó nemzetközi hadgyakorlatot. A misszió szerint a manőverek mérete és "agresszív jellege" nem segíti elő a régió biztonságát, "megnöveli a nem szándékos incidensek kockázatát", és ösztönzi Kijev "militarista hajlamait".

Moszkva szerint a Defender megsértette az orosz felségvizeket Forrás: AFP/Stavros Ioannides

Az orosz diplomáciai képviselet szerint

a fekete-tengeri országok a régió problémát anélkül is meg tudják oldani, hogy külső segítséget "erőltetnének" rájuk.

A kijevi amerikai nagykövetség korábban adott ki tájékoztatást, hogy a hadgyakorlaton az Egyesült Államok mellett 31 ország vesz majd részt, mintegy ötezer katonával, 32 hajóval és 40 repülőgéppel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!