Mark Milley vezérkari főnököt a Fox News exkluzív interjúban kérdezte a németországi Ramstein légibázison, többek között a 17 ezer, az Egyesült Államokba evakuált afgán kimentését célzó katonai műveletről, az afganisztáni helyzetről és biztonsági kockázatokról.
A tábornok hangsúlyozta, hogy a hírszerzés a térségben mostantól nehezebb feladat lesz.
A tábornok aggodalmát fejezte ki, hogy a terrorszervezetek kihasználhatják az afganisztáni káoszt és újra megerősödhetnek.
Nagyon nagy a valószínűsége egy szélesebb körű polgárháborúnak, 12-24 hónapon belül is akár. Ez akár az al-Kaida újjáalakulását vagy az Iszlám Állam újjáéledését is erősítheti, és számtalan más terrorista csoport növekedéséhez vezethet
- mondta az amerikai haderő első számú tábornoka a Fox Newsnak.
Sir Nick Carter tábornok a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva kijelentette: még a tálibok sem számítottak arra, "hogy a dolgok ilyen gyorsan megváltoznak".
Hangsúlyozta:
a korábban felvázolt forgatókönyvek között szerepelt az afganisztáni összeomlás és az államszervezet szétforgácsolódása, de ami valójában sokként érte a Nyugatot is, "az ennek a folyamatnak az üteme volt".
Carter tábornok visszautasította Dominic Raab brit külügyminiszter véleményét, amely szerint a brit katonai felderítés csődöt mondott Afganisztánban. A brit katonai vezető azt mondta,
a hadseregnek lett igaza, amikor az afgán kormányzat gyors összeomlását reálisnak tartotta.
Egy Afganisztánban maradt amerikai nő szerint a tálibok már házról házra járnak amerikaiak után kutatva - írta meg a Fox News.
A kaliforniai nő júniusban repült Afganisztánba, hogy meglátogassa a családját.
Szeptember elejére ő maradt az egyike annak a becslések szerint 200 amerikainak, aki az amerikai erők kaotikus kivonása után az országban maradt.
Most, hogy az amerikai hadsereg már nincs itt, a tálibok ránk, amerikaiakra vadásznak
- mondta az Amerika Hangjának.
Elmondta, hogy az evakuáció alatt ő és férje próbált eljutni a megadott helyre, ahonnan kimentették volna őket, de a tálibok ezt fegyverrel megakadályozták, még akkor is, amikor megmutatta nekik az amerikai útlevelét.
Az amerikai katonák szó szerint egy karnyújtásnyira álltak, és csak arra vártak, hogy továbbmenjünk, de a tálibok nem engedtek oda minket
- mondta.
Annak ellenére, hogy a Külügyminisztérium megígérte nekik, hogy kimentik őket, a nő már nem reménykedik.
Joe Biden elnököt eközben heves bírálatok érték, amiért az afganisztáni válság közepette Delaware-be utazott az ünnepi hétvégére - írta meg a Dailymail. Az Egyesült Államokban most ünneplik a Munka Napját.
Az elnöknek két héttel ezelőtt kellett volna ellátogatnia szülővárosába, a delaware-i Wilmingtonba, de akkor az afganisztáni kivonulás és a Henri hurrikán pusztítása miatt elhalasztották az utazását. Biden viszont úgy döntött, hogy most már itt az ideje a pihenésnek.
A republikánusok szerint ez érzéketlenség és súlyos hiba volt, mert
több száz amerikai és szövetséges állampolgár rekedt Afganisztánban a hirtelen és szervezetlen kivonulás miatt.
Mark Meadows, a Fehér Ház volt kabinetfőnöke tweetelt:
Amerikai állampolgárok még mindig az ellenséges vonalak mögött vannak Afganisztánban, és eközben Joe Biden Delaware-ben nyaral.
Claudia Tenney New York-i képviselőnő arra szólított fel, hogy az elnököt vonják felelősségre az Afganisztánban hátrahagyott 85 milliárd dollár értékű katonai felszerelésért.