Németh Zsolt: Az európai intézményeknek készen kell állniuk a nyugat-balkáni országok integrációjára

Németh Zsolt
Budapest, 2019. június 13. Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi bizottságának fideszes elnöke felszólal Magyarország kormánya és az Amerikai Egyesült Államok kormánya közötti, a védelmi együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló vitában az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. június 13-án. MTI/Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
Nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy az európai intézmények készen álljanak a nyugat-balkáni országok érdemi integrációjának előkészítésére - jelentette ki az Országgyűlés Külügyi bizottságának elnöke Strasbourgban, magyar újságíróknak nyilatkozva kedden.
Vágólapra másolva!

Németh Zsolt, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) magyar delegációjának vezetője elmondta, a közgyűlés heti, őszi ülésszaka kiemelten foglalkozik a Nyugat-Balkán kérdésével.

Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi bizottságának elnöke Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Közölte: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tanács Miniszteri Bizottságának elnökeként részt vesz és felszólal a vonatkozó vitán. A miniszter nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy mihamarabb elkezdődjön a Nyugat-Balkán térségének tényleges felzárkózása és európai integrációja - emelte ki.

- hívta fel a figyelmet Németh Zsolt.

Ezzel összefüggésben hangsúlyozta: a régió felzárkózásában jelentős szerepet vállalhat az Európai Tanács, karöltve az Európa Unióval. Az Európa Tanács Politikai Bizottsága november elején, Budapesten tervezett ülése mélyégeiben tekinti át a nyugat-balkáni régió helyzetét az értintett országok képviselőivel - tájékoztatott Németh Zsolt.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának május 21-én kezdődött, féléves elnökségét Magyarország tölti be. Az európai integráció érdekében Montenegróval, Szerbiával és Törökországgal már zajlanak a csatlakozási tárgyalások. Albánia és Észak-Macedónia tagjelölt ország, esetükben az EU európai ügyekkel foglalkozó tanácsa tavaly márciusban jutott politikai megállapodásra arról, hogy meg lehet kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat. Bosznia-Hercegovina és Koszovó potenciális tagjelölt.

Az Európai Bizottság tavaly a bővítési folyamat reformjáról szóló előterjesztést mutatott be azzal a céllal, hogy bizalmat teremtsen mindkét fél számára, valamint azért, hogy felgyorsítsa a csatlakozási folyamatokat és hiteles kilátásokat teremtsen az érintett országok számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!