Az eddigi egy méter helyett 2 méter távolságot kell tartaniuk az embereknek.
A nagyobb védelmet adó FFP2 maszkot kell viselni január 25-től a boltokban és a tömegközlekedésen,
a hagyományos maszkokat nem fogadják el ezentúl. Azoknál a cégeknél, amelyeknél ez megoldható, távmunkát kell bevezetni.
Emellett meghosszabbítják az egész napos kijárási korlátozást. Február 7-ig biztosan fenntartják a korlátozásokat, azután nyithatnak ki az iskolák és a boltok, amelyek nem a mindennapi élethez szükséges termékeket árulnak. Hozzátette, februárban biztosan nem indul újra a turizmus az országban, zárva kell maradniuk a hoteleknek és az éttermeknek. Utóbbi szolgáltatások esetleges márciusi megnyitásáról egy hónap múlva döntenek.
A kancellár azt mondta, a kormány felelőssége, hogy meghozzák a döntéseket, amelyek nem lesznek népszerűek, de szerinte indokoltak, mert az új fertőzöttek számában Ausztria az első harmadban van az európai országok közt. Emlékeztetett, hogy augusztusban arról beszélt, hogy már látszik a fény az alagút végén, és nyárra visszatérhetnek az emberek a korábban megszokott életükhöz, szerinte ehhez szükségesek a mostani szigorítások.
A jelenleg engedélyezett két vakcinával a 65 éven felüliek oltása májusig tartana, ha az oxfordi vakcinát is engedélyezi az uniós hivatal és a szállítás rendben lesz, akkor március végére, április elejére végezhetnek az idősek oltásával, emelte ki Sebastian Kurz.
Eddig 5 fertőzött esetében azonosították a brit vírust, további 100 gyanús esetet még vizsgálnak.
A csökkenő járványügyi adatok ellenére még lejjebb kell szorítani a számokat, mielőtt a brit mutáció agresszívebb terjedése ellehetetlenítené az egészségügyi rendszert
- magyarázta a döntést a kancellár.
Az elsődleges cél jelenleg a napi új megbetegedések számának leszorítása 700 alá, illetve a fertőzési ráta 0,8 százalékra csökkentése, így elkerülhető a kórházak és az intenzív osztályok túlterhelése.
A kormányfő negatív példaként említette az olaszországi Dél-Tirolt, ahol a zárlat után, november végén tíz napra újranyitottak, majd újfent el kellett rendelni a teljes zárlatot.
Ennek így semmi értelme, bezárunk, kinyitunk, újra bezárunk. Ezért is döntöttünk inkább a zárlat meghosszabbításáról
- hangsúlyozta Kurz.
A sí- és korcsolyapályák - minden kritika ellenére - továbbra is nyitva tarthatnak a szigorú járványvédelmi intézkedések betartása és ezek még szigorúbb ellenőrzése mellett.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 1267 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 393 ezer 778 esetet regisztráltak. A koronavírusos betegséggel kórházban ápoltak száma 1963, az intenzív kezelésre szorulók 328-an vannak. A fertőzés okozta betegség szövődményeibe az elmúlt napon 29-en haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 7082-re emelkedett.