Az amazóniai törzsek védelmével foglalkozó jótékonysági szervezet egyik munkatársa szerint
a koronavírus egész törzseket és kultúrájukat irt ki,
ezért a törzstagok életének védelme az ő esetükben még inkább élet és halál kérdése.
Az őslakos emberekre a koronavírus sokkal veszélyesebb, mint a Brazília településein élőkre. Az elszigetelt törzsekben élő őslakosok immunrendszere ugyanis nem ugyanolyan, és nem ugyanolyan erős, mint egy átlagemberé, ezért a Covid-19 vírus számukra még halálosabb lehet. A törzsekben a koronavírus miatti halálozási arány 58 százalékkal magasabb a brazil átlagnál. A populáció fertőzési aránya is jóval magasabb, csaknem 68 százalékos.
A vírus eddig 970 őslakost ölt meg csak Brazíliában, és több mint 500 ezret fertőzött meg. Különösen szomorú volt az az eset, amikor egy törzsből 10 kisgyermeket ragadott el a fertőzés.
Raphaela Lopes, a Justica Global szervezet ügyvédje elmondta, hogy most is több őslakos csoport utolsó tagjai élig végnapjaikat koronavírus-fertőzés miatt. Utánuk pedig nem születnek már újak.
Aruká Juma, akit saját törzséről neveztek el, az 1930-as években született, halálakor 86-90 éves lehetett. Ő volt az utolsó ember, aki folyékonyan beszélte a Juma nyelvet, és szemtanúja volt törzse lassú és folyamatos pusztulásának.
A Juma nép a XVIII. században még 15 ezer főt számlált, a legtöbbet fennállása során. De az azt követő időszakok betegségei, az őslakosok irtása, élőhelyük kifosztása és lerombolása erősen megtizedelte a számukat. 1943-ra már csak 100 Juma maradt. 1964-ben egy mészárlást követően már csak hatan maradtak. Amikor Aruká bátyja 1999-ben meghalt, Aruká egyedüli férfi túlélő maradt.
Arukának csak lányai voltak, s mivel a törzsi tradíciók apáról fiúra szállnak, a Juma törzs Arukával véget ért.
Aruká egy 2016-ban adott interjúja során arról panaszkodott, hogy nehezen tudott unokáival beszélgetni, mert a gyerekek már csak portugálul beszélnek.
Azokra az időkre gondolok, amikor még sokan voltunk,
emlékezett utolsó interjújában a törzs utolsó tagja.