Az Egyesült Államokban, több mint 2000 kamasz bevonásával végzett kutatásról a The Independent számolt be.
Az oltóanyagból 1131-en kaptak, és közülük senki sem betegedett meg. Az 1129 fős kontrollcsoportban - amelynek tagjai oltás helyett hatóanyag nélküli szert, vagyis placebót kaptak - 18 megbetegedést regisztráltak.
Az eredmények szerint
a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaga biztonságosan adható a 12-15 éves korosztálynak is.
A klinikai vizsgálatok alapján ezeknél a gyerekeknél az immunválasz magasabb, mint a 16-25 éves korosztályban. Ez óriási eredmény a járvány elleni minél hatékonyabb védekezésben.
A vizsgálatok szerint a kutatók magas antitestszámot mértek a beoltott gyerekeknél.
Hosszú távon az oltóanyaggyártó szeretné elérni, hogy engedélyezzék a vakcina beadatását a gyerekeknél is, legalább 12 éves kortól. Az adatokat egy rangos tudományos folyóirathoz is benyújtják, kérve a kutatási jelentés szakmai ellenőrzését és publikálását.
Hozzátették, hogy
a 6 hónapos és 11 éves korosztályban is vizsgálják a vakcina biztonságosságát és hatékonyságát.
Az első adag oltást már be is adták az első vizsgálati csoportnak, amelybe 5 és 11 év közötti gyerekeket válogattak be. A második csoport - amelyben 2-5 év közötti gyerekek vannak - április elején kapja meg az első dózist.
A Pfizer/BioNTech-féle vakcina volt az első, amelyre forgalmazási engedélyt adtak ki az EU-ban. A két adagból álló oltások beadása tavaly karácsonykor kezdődött. A beszerzéseket a tagországok megbízásából és felügyelete mellett intéző Európai Bizottság tavaly novemberben 300 millió, január elején további 300 millió adag megvásárlásáról kötött keretszerződést a gyártókkal. A Comirnaty néven forgalmazott oltóanyagból Magyarországra már csaknem másfél millió adagot szállítottak.