Néhány héttel ezelőtt az Olaszország által körülvett nem uniós tagállam, San Marino volt az egyetlen nyugat-európai ország, ahol egyáltalán nem voltak koronavírus elleni vakcinák, miközben – főleg a brit mutáció következtében – oda is átterjedt a koronavírus-járvány harmadik hulláma.
Emiatt pánik tört ki az egészségügyi dolgozók körében,
a világ legrégibb, mintegy 1700 éves múltra visszatekintő köztársasága pedig lépett, és Oroszországhoz fordult segítségért
– derül ki az amerikai Washington Post és a román Adevărul beszámolójából.
Moszkva rögvest San Marino segítségére sietett,
február 21-én jelentette be a törpeállam kormánya, hogy megállapodott a Gamaleja Intézettel a Szputnyik V vakcina vásárlásáról, rá két napra már meg is érkezett az első szállítmány az orosz oltóanyagból,
február 25-én pedig elkezdődött az egészségügyi dolgozók beoltása, később következtek az idősek.
San Marino külügyminisztere, Luca Beccari a Szputnyik V vakcina vásárlásáról azt nyilatkozta, hogy
ez szükséges lépés volt, hiszen a köztársaság olyan olasz tartományok szomszédságában található, amelyek vörös zónában vannak, mivel az Itáliai-félsziget legfertőzöttebb részei.
Luca Beccari jó döntésnek nevezte, hogy San Marino bevállalta az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által még nem engedélyezett orosz vakcinát, elmondása alapján
már a szomszédos olasz városok polgármesterei irigykedve méltatják a törpeállamot, akik a római kormánytól afelől érdeklődnek, Olaszország mikor engedélyezi a Szputnyik V oltóanyagot.
(Március 21-én a római Spallanzani kórházban egyébként megkezdték az orosz vakcina alkalmazását, de csak kísérleti jelleggel.)
Április 1-i adatok alapján
San Marino lakosságának a 27 százaléka megkapta a koronavírus elleni vakcina legalább első dózisát.
Amennyiben a jelenlegi tempóban halad az oltás, és megérkezik a következő Szputnyik V-vakcinaszállítmány is, akkor
a 34 ezres törpeállam valamennyi felnőtt lakosát be lehet oltani április utolsó napjaira, ez 27 ezer embert jelent.
Összehasonlításképpen: Olaszország lakosságának csak a 12 százaléka van beoltva legalább az első dózissal.
Az egyszer oltottak tekintetében San Marino Európában a harmadik,
csak az Egyesült Királyság és Málta szigete előzi meg, míg Olaszország a tizenhetedik.
San Marino eredetileg Olaszországon keresztül akart koronavírus elleni vakcinákhoz jutni, ezért még januárban megállapodott a római kormánnyal, amelynek az volt a lényege, hogy
valamennyi, az Európai Uniótól Olaszországba érkező 1700. vakcinából a törpeállam megkap egy dózist.
Erről San Marino egészségügyi minisztere, Roberto Ciavatta azt nyilatkozta, hogy a Rómával kötött megállapodásukat jóvá kellett hagynia Brüsszelnek, és valamennyi olyan vakcinagyártónak, amelyekkel az Európai Bizottság szerződött.
Brüsszel és a nyugati gyártók jóváhagyása azonban közel két hónapot késett, így San Marino addig vakcina nélkül maradt, következésképpen nem volt más választásuk, mint Moszkvához fordulni
– fűzte hozzá az egészségügyi miniszter. Roberto Ciavatta elmondása alapján
a közvélemény nyomást gyakorolt rájuk, hogy ne várjanak Brüsszelre és a nyugati gyártókra, hanem szerezzenek be önállóan koronavírus elleni vakcinákat.
San Marino kormányának döntését az egészségügyi miniszter szerint az is segítette, hogy világ egyik legtekintélyesebb szaklapja, a brit The Lancet című folyóirat biztonságosnak minősítette a Szputnyik V-t, megállapítva, hogy
AZ OLTÓANYAG HATÉKONYSÁGA A TESZTELÉS HARMADIK SZAKASZÁNAK EREDMÉNYEI ALAPJÁN 91,6 SZÁZALÉKOS, TEHÁT LÉNYEGÉBEN AKKORA, MINT A MODERNÁNAK VAGY A PFIZERNEK.
Ugyanakkor az ára kedvezőbb volt, mint a nyugati vagy a kínai vakcináknak, egy flakon mindössze 10 dollárba került. Így első körben 15 ezer dózist rendeltek az orosz vakcinából, ami 7500 ember beoltására elegendő, de nemsokára újabb szállítmány jöhet.
San Marino tisztifőorvosa, Agostino Ceccarini egy interjúban arról beszélt, hogy
a több mint 7000 ezer Szputnyik vakcinával beoltott személy közül csak kevesen fertőződtek meg később koronavírussal, közülük pedig senkinél sem alakultak ki súlyos szövődmények.
Agostino Ceccarini hozzátette:
a San Marinóban használt védőoltások 85 százaléka Szputnyik V vakcina, a maradék 15 százalék pedig szinte kizárólag Pfizer, mivel Modernából és AstraZenecából csak minimális mennyiségben kaptak az Olaszországgal kötött egyezmény értelmében.
A törpeállam tisztifőorvosa végezetül még azt mondta:
az orosz vakcinának köszönhetően San Marino egyetlen járványkórháza nem telítődött, sikerült még időben megvédeni az idős embereket, dacára a harmadik hullámnak és a brit mutációnak, amely a fiatalok körében terjed leginkább.
A helyi hatóságok szerint a lakosság egészségének és életének a megőrzése mellett
abban is segít nekik az orosz vakcina, hogy Olaszországnál, illetve a többi uniós tagállamnál jóval hamarabb újraindíthassák a turizmust.
San Marino bruttó hazai össztermékéhez ugyanis hozzávetőlegesen 50 százalékban járul hozzá a turizmus, amely gazdasági szektort a járvány nagyrészt tönkretette. A törpeállamba évente nagyjából 3 millió külföldi turista látogat, ami a 34 ezres össznépességhez képest hatalmas szám.