A Morning Advisor című szaklap megbízásából készült egy felmérés a híres pubok helyzetéről az Egyesült Királyságban. A V4NA szerint ebből az derült ki, hogy
a megkérdezett brit kocsmárosok 70 százaléka szerint, ha az áramárak tovább emelkednek, akkor nem tudnak tovább működni, kénytelenek lesznek bezárni üzleteiket.
A V4NA hozzáteszi, hogy
a megkérdezett kocsmák több mint 65 százalékában több mint 100 százalékkal, 30 százalékában 200 százalékkal, 8 százalékában pedig 500 százalékkal növekedtek az áramköltségek.
Heath Ball, a Délkelet-Angliában három kocsmát üzemeltető Frisco Group ügyvezető igazgatója szerint, ha elkezdődik a tél, a pubok még nagyobb nehézségekkel néznek majd szembe. Az energia ára miatt kialakult válság akkor jött, amikor a vállalkozások éppen megpróbálnak kilábalni a Covid-válságból, és ez a mostani még nagyobb veszélyt jelent a kocsmákra – mondta Ball a Morning Advertisernek.
Ball szerint a törvényhozóknak hamarosan meg kell oldaniuk az energiaválságot:
most kell megoldást találniuk erre, különben tömeges pub- és étterembezárásokra kell számítaniuk
– fogalmazott. A British Beer and Pub Association (BBPA) szakmai szervezet szerint 2021-ben több mint 46 ezer kocsma működött az Egyesült Királyságban. Emma McClarkin, a BBPA vezérigazgatója arról számolt be, hogy
az egyre növekvő közüzemi számlák valódi veszélyt jelentenek a pubokra.
A vezérigazgató azt hangsúlyozta, hogy
a hirtelen és szélsőséges áremelkedések már most is kemény döntésekre kényszerítik a kocsmárosokat, a nyitvatartási idő csökkentésétől kezdve az étlapon szereplő választási lehetőségek leépítéséig.
Kiemelte:
sürgősen szükségünk van egy energiaár-korlátozásra a kisvállalkozások számára, mielőtt a fenyegető számlák megnyomorítják a kocsmákat, és örökre elveszítjük őket az ország különböző közösségeiben.
Az áram árának növekedése mellett a gázárak emelkedése is komoly hatással van a pubok és kocsmárosok életére – írja a V4NA. Az elmúlt hetekben több műtrágyagyár is bejelentette Európa-szerte, hogy korlátozza vagy felfüggeszti termelését az elszálló gázárak miatt. A műtrágyagyártásnak azonban fontos mellékterméke a szén-dioxid, ami pedig a sörkészítésben elengedhetetlen. A napokban a CF Fertilizers, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb műtrágyagyártója is bejelentette, hogy leállítja ammóniatermelését, emiatt a brit sörfőzdék sem számíthatnak a CF Fertilizerstől szén-dioxidra. A BBPA vezetője a Fortune nevű lapnak nyilatkozva elmondta, hogy ez a bejelentés a brit sörfőzdék és kocsmák számára a legrosszabbkor jött.
A hír időzítése nem is lehetne rosszabb, mivel kocsmáink és sörfőzőink már most is komoly ellenszéllel és az ellátási láncukra nehezedő nyomással küzdenek" – mondta McClarkin. "Ez a döntés komoly aggodalmakat vet fel a sörfőzés és a kocsmaipar fenntartható CO2-ellátása szempontjából, és országszerte sörhiányhoz vezethet
– tette hozzá.