Az éjszaka folyamán fegyverropogás és rakéták becsapódása hallatszott az iraki fővárosban, melynek elnéptelenedett utcáin csak fegyveresek cirkáltak teherautókkal.
A második napja tartó összecsapásoknak, amelyek a hétfőn lemondott síita vezető, Muktada asz-Szadr támogatói és a főként Iránhoz hű síita fegyveres csoportok között törtek ki,
már több mint húsz halálos áldozatuk van.
A síita többség a szunnita diktátor, Szaddám Huszein hatalmát megdöntő 2003-as amerikai invázió óta uralja Irakot.
A mindenfajta külföldi beavatkozást ellenző, nacionalista Szadrnak sok ezer fegyverese van, és milliók támogatják az országban.
A vele szemben állók Teherán régi szövetségesei, több tucatnyi, Irán által kiképzett, felfegyverzett félkatonai csapattal rendelkeznek.
Bár Muktada asz-Szadr pártja megnyerte a múlt októberben tartott választásokat, a kormányalakításhoz mégsem volt meg a kellő többség. Az azóta eltelt időszakban a befolyásos vezető olyan kabinetet szeretett volna felállítani, amelyben nem kapnak szerepet riválisai.
A kormányalakításra tett próbálkozásai azonban mind kudarcba fulladtak, ezért a vezető júniusban összes parlamenti képviselőjét visszahívta.
A zavargások azután törtek ki, hogy Szadr hétfőn bejelentette visszavonulását. Támogatói erre reagálva hétfőn több kormányépületet is megostromoltak a fővárosban, és nem csak a rendőrökkel, de az Irán által támogatott politikai csoportokkal is összecsaptak a bagdadi kormányzati negyedben.