Elképesztő titkokat osztott meg a Twitterről a volt biztonsági főnök

Twitter, logó
(FILES) In this file photo taken on September 4, 2019 shows the logo of the US social networking website Twitter, displayed on a smart-phone screen, in Lille, northern France. - Several features on Twitter were down on October 2, 2019, the platform said, with users from Japan to the USA reporting they were unable to log in, use the mobile app or see direct messages."We've been experiencing outages across Twitter and TweetDeck," the social media giant said in a statement, without giving a reason for the disruption. "You might have had trouble Tweeting, getting notifications, or viewing DMs. We're currently working on a fix, and should be back to normal soon." (Photo by Denis Charlet / AFP)
Vágólapra másolva!
Nemzetbiztonsági kockázatot jelentő problémákról számolt be a Twitter közösségi oldalt üzemeltető vállalat elbocsátott biztonsági vezetője az általa kiszivárogtatott jelentésében, amely szerint fennáll a veszélye annak, hogy külföldi ügynökök dolgoznak a cégnél, a hiányosságok pedig a felhasználók személyes adataira is kockázatot jelentenek.
Vágólapra másolva!

A kiszivárogtatott információkat a CNN és a Washington Post hozta elsőként nyilvánosságra, ezek szerint a múlt hónapban az Egyesült Államok Kongresszusa, és a szövetségi ügynökségek is megkapták a dokumentumot, amelyből az derül ki, hogy a közösségi platformot egy rosszul irányított vállalat üzemelteti, amelynél kaotikus és tarthatatlan állapotok uralkodnak, és ahol az alkalmazottak közül túl sokan férnek hozzá a legérzékenyebb információkhoz is.

A jelentés szerint a cég egy vagy akár több jelenlegi alkalmazottja is külföldi hírszerző szolgálatoknak dolgozhat.

Peiter "Mudge" Zlatko, a Twitter korábbi biztonsági főnöke, ismert hacker, a kiszivárogtatott leleplező dokumentumban azt állította, hogy a cég vezetése félrevezette a cég igazgatóságát és a kormányzati hatóságokat a biztonsági hiányosságokról, amelyek némelyike külföldi kémtevékenység, manipuláció, és dezinformációs kampányok előtt is kaput nyithat.

A jelentés szerint a cég (Twitter) egy vagy akár több jelenlegi alkalmazottja is külföldi hírszerző szolgálatoknak dolgozhat. A kép illusztráció! Forrás: shutterstock

A dokumentum szerint a médiavállalatnál nincsenek meg az erőforrások, de a késztetés arra sem, hogy teljes egészében átlássák, hány automatizált fiók, úgynevezett bot működik a platformon.

Az automatizált fiókok átláthatatlanságára hivatkozva szeretne visszalépni Elon Musk milliárdos amerikai vállalkozó a Twitter felvásárlására tett 44 milliárd dolláros ajánlatból.

Peiter Zlatkót a Twitter tavaly bocsátotta el biztonsági főnöki pozíciójából gyenge teljesítményére hivatkozva. A férfi azt állítja:

ez azután történt, hogy megpróbálta felhívni főnökei, a cég igazgatóságának figyelmét a hiányosságokra, és megpróbált segítséget nyújtani azok kijavítására.

Zlatko ügyvédje, a Whistlebower AId nevű szervezet vezetője a CNN-nek azt mondta, hogy az ügyfele által nyilvánosságra került leleplező információknak nincs köze Elon Musk és a Twitter vitájához.

A "kiszivárogtatás folyamata már azelőtt elkezdődött, hogy bármi jele lett volna Musk és a Twitter kapcsolatának" - mondta John Tye, ügyvéd, aki korábban jogi képviselője volt a Facebookról információkat kiszivárogtató Frances Haugennek is.

A Twitter közleményben reagált a megjelent információkra, eszerint

a nyilvánosságra került dokumentum tartalmában korlátozott, pontatlanságokat, következetlenségeket tartalmaz, és semmi fontos információ nincs benne.

A washingtoni szenátus jogi bizottságának magas rangú republikánus tagja Chuck Grassley, a Twitteren megjelent közleményében az ügyet komoly nemzetbiztonsági és személyiségi jogi kockázatnak nevezte, amelyet ki kell vizsgálni.

A szenátus hírszerzési bizottságának szóvivője annyit közölt, hogy eljutott hozzájuk a panasz, és "komolyan veszik".

A dokumentum nyilvánosságra kerülése után a Twitter tőzsdei részvényeinek ára visszaesett, New York-i idő szerint kedden délután 2 és fél százalékos mínuszban állt a reggeli nyitáshoz képest.

A Twitter elbocsátott biztonsági főnöke szerint a nemzetbiztonságra és felhasználókra is kockázatos a cég működési gyakorlata. Forrás: AFP/Denis Charlet

Elon Musk idén tavasszal adott 44 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot a közösségi médiaplatformra, az üzletet megkötötték, amelytől a milliárdos üzletember később visszalépett, az automatizált és spam, azaz nem valódi fiókok számára vonatkozó hiányos információkra hivatkozva.

A cég ezután pert indított Musk ellen. A vállalat álláspontja szerint az automatizált fiókokra való hivatkozás csak egy kifogás, a valódi ok az üzleti környezet megváltozása.

Elon Musk ügyvédei hétfőn közölték, hogy a perben tanúként szeretnék beidéztetni a Twitter alapítóját és korábbi elnök-vezérigazgatóját Jack Dorsey-t, aki igazgatótanácsi tagként idén május végéig tagja volt a cégvezetésnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!