A Munkácsi Városi Tanács közleménye szerint kedden avatták fel a Turul-emlékmű talapzatára elhelyezett ukrán címert – írja a Kárpátalja.ma helyi hírportál. A háromágú szigonyt ünnepélyes felavatására helyi idő szerint 10 órakor került sor. Az eseményről a munkácsi városháza fényképeket közölt a Facebook-oldalán.
Az avató ünnepségen beszédet mondott a város ukrán polgármestere, Andrij Baloga, aki az előző polgármester, Viktor Baloga szélsőségesen magyarellenes helyi oligarcha fia.
Úgy tudni, hogy elsősorban Viktor Baloga kezdeményezte a turul eltávolítását.
Ahogy arról az Origo beszámolt, a Munkácsi Városi Tanács 2022. október 13-án fogadta el a Turul-emlékmű eltávolításáról, az ukrán címer kihelyezéséről szóló határozatot.
AZ UKRÁN TÖBBSÉGŰ KÉPVISELŐTESTÜLET DÖNTÉSE MAGYARELLENES LÉPÉSNEK MINŐSÍTHETŐ,
hiszen a turul egy összmagyar jelkép. A vár arról nevezetes, hogy a XVII. század végén az erdélyi fejedelem özvegye, II. Rákóczi Ferenc későbbi fejedelem anyja, Zrínyi Ilona sokáig védte Habsburg túlerővel szemben.
A turulmadarat még aznap, a döntést követő pár órán belül eltávolították. A helyi magyarok szerint
NEM LEEMELTÉK ONNAN, HANEM A FÉNYKÉPEK TANÚSÁGA SZERINT A KARDOT TARTÓ MADÁRALAKOT EGYSZERŰEN LEFŰRÉSZELTÉK A LÁBÁRÓL. ÍGY MOST EGY TORZÓ MARADT A SZOBOR HELYÉN: A KARD ÉS A MADÁR KARMAI ÚGY TŰNIK, MÉG RAGASZKODNAK AZ OBELISZKHEZ...
A Magyar Nemzet arról írt, hogy
a turulszobor a várárokban került, ahová a talapzatáról letaszították.
A munkácsi vár turulszobrát 1896-ban állították fel, a hét millenniumi emlékmű egyikeként. A csehszlovák hatóságok 1924-ben bontottak le az emlékművet, a vidékre bevonuló Vörös Hadsereg pedig 1945-ben olvasztotta be a csaknem egytonnás bronzszobrot. Az 1945-ben elpusztított szobor másolatát Belény Mihály szobrász készítette el. A visszaállítási projekt teljes finanszírozását Pákh Imre munkácsi származású amerikai magyar üzletember biztosította 2008-ban.
A Munkácson eltávolított szobor miatt másnap, október 14-én
a Külgazdasági és Külügyminisztérium bekérette az ukrán nagykövetség ügyvivőjét.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a történteket miatt a tiltakozását fejezte ki, a szobor eltávolítását pedig „a magyarokkal szembeni teljesen fölösleges provokációnak" minősítette.