Jelentős fennakadások vannak az iráni internetszolgáltatásban

Irán, tüntetés, Masa Amini-tüntetések, emberjogi tüntetés, Iráni Iszlám Köztársaság elleni tüntetés
A picture obtained by AFP outside Iran shows a bin burning in the middle of an intersection during a protest for Mahsa Amini, a woman who died after being arrested by the Islamic republic's "morality police", in Tehran on September 20, 2022. - Public anger has grown in Iran since authorities on September 16 announced the death of 22-year-old Mahsa Amini, after her arrest by the police unit responsible for enforcing a strict dress code for women. (Photo by AFP)
Vágólapra másolva!
Jelentős fennakadásokat figyeltek meg hétfőn az iráni internetszolgáltatásban - közölte a NetBlocks nevű internetfigyelő csoport a Twitteren.
Vágólapra másolva!

A NetBlocks szerint sok felhasználó nem tudta elérni a mobilinternet-szolgáltatást az újabb tüntetési hullám és az áldozatokról szóló jelentések közepette.

A nap folyamán több videó is megjelent a közösségi médiában, amelyeken a karhatalom éles lőszerrel lőtt a menekülő tömegbe.

Az egyik ilyen felvételen embereket lehetett látni, amint éppen fedezékbe húzódnak egy fal mögött a főleg kurdok lakta Dzsavanrud városában. Látható az is, hogy egy sérült férfit próbálnak ellátni, valamint egy tüntető holttestét elvinni az utcáról.

Az oslói székhelyű Hengav kurd jogvédő szervezet pedig arról tett közzé egy videót hétfőn, hogy biztonsági erők érkeznek Mahabad és Bukan kurdok lakta városokba tucatnyi kisteherautón, motorokon, rendőrautókon és könnyű páncélzatú fekete járművekkel.

Iránban szeptember 16. óta tart országos tiltakozáshullám, amelyet Mahsza Amini 22 éves iráni kurd nő halála váltott ki. Forrás: AFP/-

A Reuters hírügynökség nem tudta független forrásból hitelesíteni a videókat.

Iránban szeptember 16. óta tart országos tiltakozáshullám, amelyet Mahsza Amini 22 éves iráni kurd nő halála váltott ki.

A nőt az erkölcsrendészet letartóztatta, mert állítólag megsértette az iszlám köztársaság szigorú öltözködési szabályait, majd az őrizetben meghalt.

A hatóságok "zavargásokról" beszélnek, és Irán külföldi ellenségeit és ügynökeiket teszik felelőssé.

Bár a tiltakozások országos méretűvé váltak, a megmozdulások központjai a kurdok lakta területek. Az első tüntetéseket is Szagezből, Amini szülővárosából jelentették.

A 83 milliós Iránban mintegy 10 millió kurd él.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!